Jakie stosować odżywki po treningu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Podczas każdego treningu nasze mięśnie ulegają katabolizmowi, czyli podlegają rozpadu tkanki mięśniowej, co zachodzi w sytuacji, gdy organizm nie dostarcza odpowiedniej ilości składników budulcowych. Prawidłowe odżywianie się i odpowiednie odżywki po każdym treningu pomagają nam w procesie syntezy.

BCAA

BCAA z dodatkiem np. carbo wspiera odchudzanie. Stosując BCAA po treningu, zwiększa się synteza białek. Do tego dzięki jego obecności w większych ilościach w organizmie, wydzielają się hormony anaboliczne, co stanowi lepsze efekty i szybszą regenerację organizmu po skończonym treningu.

Białko

Białko to zdecydowanie najlepsza odżywka dla mężczyzn. Jest najczęściej wykorzystywane jako suplement po treningu. Najlepiej jest je spożywać w postaci płynnej i takie o szybkim współczynniku wchłanialności. Na pierwszy plan wysuwa się, zatem izobat białka serwatki, który łączy w sobie białko wysokiej jakości, a także białko, które szybko przyswajane jest przez organizm ludzki. Białko, jako główny składnik budulcowy zaleca się dostarczyć maksymalnie do 15 minut po treningu.

Węglowodany

Najwięcej energii tracimy na treningu niż przed jego rozpoczęciem. Natomiast po jego zakończeniu, maksymalnie do godziny czasu, staramy się uzupełnić ich zapasy energetyczne. Wszystkie nasze węglowodany są pochłaniane na uzupełnienie glikogenu w mięśniach. Zatem stosowanie szybkich węglowodanów po treningu uzupełniają niedobór glikogenu w mięśniach. Węglowodany niskie możemy dostarczyć do organizmu spożywając, np. owoce, miód czy czekoladę. Jeżeli nie mamy ich pod ręką, możemy zastosować np. carbo lub gainera, czyli mieszanki węglowodanowo – białkowej, co dodatkowo zaspokaja potrzebę białkową. Z kolei zadaniem zażywanego carbo jest dostarczanie energii. Stanowi idealny materiał na szybki i pożywny posiłek potreningowy. Chociażby trening siłowy pożytkuje zapasy glikogenu, co wpływa negatywnie na rozbudowę mięśni, jeśli nie zadba się o ich odpowiednią ochronę. Zatem ważne jest to, by przeciwdziałać katabolizmowi mięśni i jak najszybciej uzupełniać niedobór glikogenu, zażywając posiłek bogaty w białko i węglowodany. A więc carbo jest idealnym materiałem, ponieważ sprzyja przyswajaniu węglowodanów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju mięśni.

Kreatyna

Kreatynę stosuje się zarówno przed jak i po treningu. Stosowana po treningu wpływa na rozbudowę struktur mięśniowych, wspomaga spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Spożywanie kreatyny podnosi jakość treningów, następuje wzrost siły i wytrzymałości mięśni. Stanowi materiał na budowanie masy mięśniowej, jak i wspiera odchudzanie. Kreatyna z białkiem stanowią idealne suplementy diety.

Glukozamina 

Glukozamina natomiast jest jednym z kluczowych materiałów potrzebnych do budowy i utrzymania tkanek mięśniowych i stawów w idealnej formie. Należy ją spożywać w postaci suplementu. Badania dowodzą, że jej stosowanie wpływa pozytywnie na zdrowe stawy, zwiększając ich elastyczność, jak również wytrzymałość. Odpowiedni dobór glukozaminy hamuje degenerację chrząstek podczas naprawy tkanek łącznych. Można ją stosować po treningu razem z lekami przeciwzapalnymi.

Glutamina

A co do odżywek po treningu ma glutamina? Glutamina stanowi aminokwas, który produkowany jest w ciele, dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości białka w diecie. Glutamina do tego odgrywa znacząco rolę w regeneracji mięśni po treningu, gdyż jest ona odpowiedzialna za przenoszenie atomów azotu w miejsca najbardziej potrzebujące. Należy mieć na uwadze, iż organizm powinien posiadać dodatni bilans azotowy, ponieważ pomaga on w regeneracji uszkodzonych tkanek mięśniowych. W przeciwnym razie może być z tym problem.

Wyciąg z wiśni

Wyciąg z wiśni stanowi materiał, który do organizmu dostarcza antyoksydanty, które zapobiegają większemu zapaleniu stawów czy przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Ci, którzy spożywają wyciąg z wiśni mają przyspieszoną regenerację mięśni uszkodzonych, brak zapalenia stawów czy następuje wzrost potencjału antyoksydacyjnego.