Jakie są skutki uboczne stosowania sterydów?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Sterydy anaboliczne, należą do grupy steroidów, przyspieszają dzielenia się komórek tworzących różne tkanki organizmu u ludzi. Zazwyczaj są to pochodne testosteronu. Zażywanie takich środków, może powodować skutki uboczne, ale nie zawsze się to wydarzy, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Jakie są skutki uboczne stosowania sterydów?

Hormony

Gdy do organizmu wpuścimy obcy hormon, musimy się liczyć z tym, że będzie to miało wpływ na nasz organizm. Podczas brania sterydów może dojść do zaburzenia pracy jąder, a także zaburzenia wytrysku, popędu płciowego, zaburzenia wzwodu prącia, czyli jednym słowem może to doprowadzić do bezpłodności. Na szczęście po odstawieniu sterydów wszystko powinno wrócić do normy, nie zalecane jest jednak, aby przyjmować sterydy przez dłuższy czas, ponieważ organizm może się nie zregenerować. Oprócz bezpłodności w organizmie zachodzą zmiany wizualne, oprócz przyrostu mięśni, trzeba liczyć się z tym, że u mężczyzn może pojawić się ginekomastia, czyli przyrost tkanki tłuszczowej gruczołu sutka. Tego już nie da się cofnąć. Może pojawić się również bujne owłosienie i trądzik.

Wątroba

Jest to narząd, który pomaga w trawieniu organizmowi, reguluje przemianę cukrów i białek, a także magazynuje tłuszcze, glikogen i białka na tzw.,,czarną godzinę”. Gdy dojdzie do uszkodzenia wątroby, organizm zaleją toksyny, więc może dojść do powstania nowotworu. Sterydy, które przyjmuje się doustnie bardzo obciążają wątrobę, jeśli nie trwa to długo, wątroba się zregeneruje w dłuższych przypadkach mogą zajść zmiany nieodwracalne.

Układ krwionośny

Osoby biorące sterydy mają we krwi podwyższony poziom potasu i sodu, krew gęstnieje i wolniej przepływa, a to obciąża serce. Zażywanie sterydów sprzyja chorobom układu krążenia, co może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności nerek. Im dłużej przyjmowane są anaboliki tym trudniej będzie się zregenerować sercu, czasami może się to nawet nie udać i dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie.