Jakie odżywki stosować przed treningiem?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy zawodowy sportowiec czy amator wykorzystuje do zbudowania sylwetki, odżywki zarówno przed jak i po treningu. Zatem jakie odżywki są najlepsze przed treningiem, które warto wykorzystać?

BCAA

Jednym z przykładów wykorzystania odżywek przed treningiem jest BCAA. Jest to połączenie trzech aminokwasów rozgałęzionych, które wspierają nasz organizm. Co można zauważyć? BCAA stanowi zabezpieczenie dla mięśni przed działaniem katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej, który zachodzi w sytuacji, gdy organizm nie dostarcza odpowiedniej ilości składników budulcowych. Działa to na zasadzie takiej, że następuje szybkie dostarczenie aminokwasów na potrzeby energetyczne, a więc organizm oszczędza białka mięśniowe, korzystając wyłącznie ze skonsumowanych aminokwasów. Dodatkowo BCAA podtrzymuje chęć do podejmowania aktywności fizycznej. Amatorzy czy zawodowi sportowcy, którzy stosują BCAA przed treningiem są bardziej odporni na zmęczenie i są w stanie wykonać więcej powtórzeń danej serii ćwiczeń. Anaboliczne działanie leucyny skutecznie wpływa na inicjowanie szlaków syntezy, co skutecznie uzupełnia się z treningiem siłowym. Zaleca się stosowanie BCAA w stosunku 10g przed i teoretycznie 10g w trakcie treningu.

Kreatyna z beta-alaniną

Kreatyna z beta-alaniną skutecznie się uzupełniają. Wspierają one gospodarkę energetyczną mięśni i zabezpieczają przed zakwaszeniem i zahamowaniem kurczliwości mięśni. Dodatkowo kreatyna magazynowana jest w postaci fosforanu kreatyny, który skutecznie działa na resyntezę ATP. Tym samym skraca się proces regeneracji organizmu w trakcie, jak i po treningu. Podczas stosowania kreatyny, czujemy się silniejsi, wytrzymali i obserwujemy przyrost masy mięśniowej. Z kolei beta-alanina wspomaga działanie karnozyny. Stanowi wsparcie erogeniczne dla mięśni oraz wpływa na wydolność i wytrzymałość. Dodatkowo, skutecznie działa na oksydację i stanowi zabezpieczenie tkanki przed rozpadem i działaniem wolnych rodników. Należy stosować 3g beta-alaniny z 5g kreatyny przed i po treningu. W dni bez treningowe dla utrzymania tkanki mięśniowej zaleca się 5g kreatyny z 5g beta-alaniny o wybranej porze dnia.

Kofeina

Mówi się, że wysoka zawartość kofeiny w kawie pobudza organizm do aktywności fizycznej. Kofeina stanowi najsilniejszy ze stymulantów, skutecznie wspierający wysiłek fizyczny. Dodatkowo zawartość stosowanej kofeiny wpływa na receptory adenozynowe w mózgu, które są blokowane. A to sprawia, że nie odczuwamy żadnego znużenia, zmęczenia czy też chętnie podejmujemy aktywność fizyczną. Zaleca się stosować od 200 do 400mg kofeiny.

Arginina i cytrulina

Wspomagają syntezę tlenku azotu w naszym organizmie. Dzięki temu, pojawia się wzrost składników odżywczych w naszych mięśniach, a to przekłada się na lepszą regenerację i stymulację hipertrofii, czyli powolny wzrost objętości mięśni, które budują naszą sylwetkę. Dodatkowo, czucie pompy mięśniowej, pozytywnie motywuje nas do podejmowania bardziej intensywnego wysiłku fizycznego.

Jak dowodzą badania naukowe, dodatkowo arginina wpływa na hormon wzrostu, który z kolei odpowiada za niski poziom tkanki tłuszczowej organizmu, wzrost masy mięśniowej, jak również na szybszą regenerację. Zaleca się stosować 3-5 g przed treningiem.