Jaki sprzęt potrzebujemy do uprawiania triathlonu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Triathlon jest dyscypliną bardzo wymagającą. Wymaga od nas poświęcenia czasu, zaangażowania oraz odpowiedniego sprzętu. Triathlon to drogi sport. Koszt profesjonalnego roweru to czasami koszt porównywalny do samochodu. Jednak nie powinniśmy się obawiać o koszty. Rozpoczynając dopiero swoją przygodę z tym sportem nie musimy od razu stawiać na sprzęt o możliwie najwyższej jakości.

Trisuit

Przed debiutem w triathlonie powinniśmy zaopatrzyć się w trisuit. Chociaż można teoretycznie wystartować w standardowym stroju sportowym i pomiędzy konkurencjami się przebierać, to na pewno zalecana jest inwestycja w strój specjalny do triathlonu. Profesjonalny strój nie tylko pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, ale także jest o wiele wygodniejszy. Trisuit znajdziemy zarówno jednoczęściowy jak i także dwuczęściowy. Gdy planujemy startować raczej na krótkich dystansach, to lepiej postawić na jednoczęściowy strój. Jednak gdy preferujemy długie dystanse to raczej zdecydujemy się na ten złożony z dwóch części. Zaletą stroju dwuczęściowego jest możliwość znacznie szybszego wyswobodzenia się gdy na przykład zamierzamy skorzystać z toalety. Jednoczęściowy strój jest jednak na samej trasie wygodniejszy.

Strój na basen, okulary pływackie, czepek

Te pozornie nieznaczące elementy stroju pływackiego w dużym stopniu wpływają na komfort, a co za tym idzie, jakość treningu. Dlatego warto na ten czas wyposażyć się w dopasowany do nas czepek I strój, jak też w dobrze przylegające, nieprzepuszczające wody okulary. Gdy podchodzimy do zawodów, to potrzebujemy jedynie stroju oraz okularów. Czepek otrzymamy od organizatora. Strój kupujemy z kolei tylko wtedy gdy nie zdecydowaliśmy się za nakup trisuitu.

Kolejny ważny element

Kolejnym ważnym elementem jest pianka triathlonowa. Niektórzy organizatorzy wymagają, aby zawodnicy startowali w neoprenowych piankach. Taki zapis najczęściej pojawia się w regulaminie. Jest tak gdy pływacka część odbywa się w dużym czy też głębokim akwenie czy też w przypadku gdy woda w zbiorniku jest zbyt zimna. W razie innych zawodów sami decydujemy czy startujemy w piance czy też bez niej. Wyjątek to zawody w wodzie, której temperatura jest zbyt wysoka. Każdy zawodnik powinien mieć świadomość, że pianka triathlonowa pomaga w pływaniu. Neopren wpływa bardzo mocno na wyporność jak i także na naszą wysoką pozycję nóg oraz bioder. Ułatwia to zawodnikom wolniejszym poruszanie się sprawne naprzód. Okazuje się, że pianka triathlonowa jest dosyć trudna w wyborze. Musi być odpowiednio dopasowana. W innym wypadku narobimy sobie więcej kłopotów, a niżeli korzyści. Gdy mamy wysokie wymagania co do typu lub cech pianki, to dobrym rozwiązaniem jest zakup pianki triathlonowej w sklepie internetowym – szeroki wybór asortymentu ułatwi znalezienie czegoś dla siebie. Z kolei gdy nie dysponujemy odpowiednim budżetem, to jak najbardziej możemy ją wypożyczyć. Coraz więcej sklepów ściśle triathlonowych czy też sklepów ogólnosportowych oferuje usługę wypożyczenia pianki triathlonowej.

Jaki sprzęt potrzebujemy do uprawiania triathlonu?

Rower i kask

Bez roweru w triathlonie nie wystąpimy. Jaki rower wybrać? Lepiej postawić na rower triathlonowy czy też lepszy będzie rower szosowy? Wszystko jest tak naprawdę zależne od tego w jakim triathlonie zamierzamy wystąpić. Wiele regulaminów zawodów zawiera obostrzenia, które dotyczą roweru. Nie posiadając roweru możemy go po prostu na czas startu w zawodach wypożyczyć. Wszystkie osoby decydujące się na wypożyczenie roweru powinny pamiętać, że do roweru musimy się przyzwyczaić. Wypożyczamy go zatem na mniej więcej tydzień przed zawodami. Jak już zostało powiedziane w niektórych zawodach mamy możliwość wystąpienia bez pianki triathlonowej. Jednak bez kasku na głowie w zawodach startować nie możemy. Kask, który zamierzamy mieć założony podczas zajęć triathlonowych nie może być kaskiem przeznaczonym do innych dyscyplin sportowych. Nie może także być zbyt mały czy też zbyt duży. Wszelkie parametry zostają sprawdzane przez obsługę konkretnych zawodów. Nie wolno nam tej kwestii lekceważyć. Powinniśmy wiedzieć, że chodzi tutaj wyłącznie o nasze bezpieczeństwo.

Odpowiednie buty

Mało kto wie, że triathloniści zaawansowani używają dwóch par butów. W jednych biegają, a w drugich jeżdżą na rowerze. Jeśli należymy do uczestników początkujących, to zdecydowanie wystarczy nam jedna para butów. Wiele osób zastanawia się czy warto inwestować w specjalne buty na rower przed swoim pierwszym startem? Na pytanie to trudno sobie odpowiedzieć jednoznacznie. Pedałowanie w kolarskich butach jest o wiele bardziej efektywne, a niżeli w tenisówkach. Gdy udało nam się chwycić bakcyla kolarskiego, to na pewno prędzej czy też później w obuwie tego typu się zaopatrzymy. Tutaj musimy mieć świadomość tego, że jeżdżąc pierwszy raz w butach, które wpina się w rower możemy mieć problem. Powinniśmy wcześniej trenować wpinanie oraz wypinanie. Najlepiej robić to w miejscu bezpiecznym. Na pewno w takim, w którym nie ma dużego samochodowego ruchu.

Podsumowanie

Triathlon nie należy do tanich sportów. Co więcej możemy mieć kłopot z wyborem powyższego sprzętu. Najbardziej kłopotliwa wydaje się być pianka triathlonowa, ale jednak zawsze możemy liczyć na pomoc personelu. Pamiętajmy, że aby dobrze wypaść w zawodach nie można skupić się jedynie na dobrym sprzęcie, ale przede wszystkim musimy się do zawodów odpowiednio przygotować. Łącząc jedno z drugim osiągniemy sukces.