Jaka suplementacja dla biegaczy

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wśród biegaczy modą staje się stosowanie odpowiedniej suplementacji, aby wspomóc wysiłek wytrzymałościowy. Sięgają oni po to, ponieważ zbyt mocne treningi zakłócają równowagę organizmu, prowadząc do obciążenia psychicznego.

Stosowanie suplementacji wśród biegaczy powoli staje się nieodzownym elementem wspomagającym wysiłek wytrzymałościowy. Dostępny na rynku jest BCAA czy chociażby napoje uzupełniające glikogen z proteinami. Jednakże, należy pamiętać, iż nie każdy, kto biega powinien zażywać te same suplementy. Wszystko to zależy od intensywności wysiłku, a także jego częstotliwości. Inne suplementy będzie przyjmował krótkodystansowiec, a inne biegacz amator, który chce tylko zrzucić parę kilogramów.

Suplementy dla krótkodystansowców

Ci, którzy postanowią biegać dwa czy trzy razy w tygodniu przeznaczając na trening 20 – 30 minut nie muszą przyjmować suplementów diety. Wystarczy tylko, że przynajmniej na godzinę przed treningiem dostarczą swojemu organizmowi, w nieznacznej ilości, węglowodanów złożonych z niskiego indeksu glikemicznego, co stanowić będzie główne źródło energii dla organizmu w trakcie biegania, i białka np. ryż na mleku z dodatkiem truskawek. Nawet, jeśli biegasz ze 20 minut na czczo, przed śniadaniem, również nie ma potrzeby byś stosował suplementy dla biegaczy. Jedynie, co ci potrzeba, to tylko woda mineralna w trakcie biegu. W dodatku woda ta powinna zawierać, jak dla sportowca biegacza, bardzo ważne pierwiastki takie, jak magnez czy wapń, ponieważ biegając, organizm wraz z potem wydala je z organizmu. Odpowiednia ich dawka utrzymuje poziom fosforanów wapnia i przeciwdziała rozwojowi demineralizacji kości, a także wzmacnia i utrzymuje odpowiednie obciążenie treningowe. Po zakończeniu średniego treningu, warto sięgnąć po szybko przyswajalne węglowodany i białka w postaci jogurtów czy owoców. W ten sposób zaspokoimy potrzeby energetyczne i budulcowe organizmu. Odpowiednia dieta sprzyja rozwijaniu zdolności wysiłkowych, jak również zapobiega skutkom przeciążeń treningowych.

Suplementy dla długodystansowców 

Przede wszystkim, jeżeli biegasz intensywnie i dość często, to powinieneś zadbać o odpowiednią gospodarkę wodną organizmu i właściwe warunki do regeneracji po wysiłku. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie przed i po treningu napoi izotonicznych, które wyrównują poziom wody i elektrolitów, a także uzupełnią niedobór witamin, które tracimy w trakcie wysiłku fizycznego. Po dość intensywnym treningu biegowym, warto wypić odżywkę, która zawiera węglowodany (dawkując ok. 1 g/1 kg masy ciała) czy napój, który uzupełni glikogen z proteinami (dawkując ok. 0,3 g/1 kg masy ciała). Ci, którzy biegają na długich dystansach, mogą sięgnąć po glukozaminę, która wpływa pozytywnie na odbudowę chrząstki stawowej. Jednak zanim ją zażyjesz, sięgnij porady dietetyka czy trenera. Niektórzy, jednak stosują tabletki BCAA, czyli aminokwasy, które przeciwdziałają rozpadowi białek w trakcie długiego wysiłku wytrzymałościowego, chociażby biegania. A to sprawi, że organizm nie zmęczy się tak szybko.

Suplementy dla tych, co chcą zrzucić kg 

Są też i tacy, co za cel stawiają sobie nie kondycję, ale zrzucenie zbędnych kilogramów podczas biegania. Dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie, pomijając izotoniki, zastosowanie termogeników, które pobierają energię z tkanki tłuszczowej, chociażby spożycie kofeiny. Mogą również stosować L-karnitynę, która przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych, następuje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Sięgnąć mogą także po glukozaminę, poprawiając przy tym stan kośćca i stawów.