Jak trenować poszczególne partie ciała?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Największym wyzwaniem w podjęciu ćwiczeń jest oczywiście znalezienie w sobie determinacji, która ostatecznie zaprowadzi daną osobę pod drzwi siłowni lub do własnego miejsca, które w domu jest przeznaczone do ćwiczeń. Nie należy zwlekać z tymi postanowieniami. Rozpoczynając swój trening należy oczywiście pamiętać o rozgrzewce. Ćwiczenia należy ułożyć tak, aby potencjał mięśni został maksymalnie wykorzystany.

Jakie partie łączyć?

Jeżeli chce się łączyć ćwiczenia na różnego rodzaju partie mięśniowe należy pamiętać o tym, aby robić to we właściwej kolejności. Najlepiej jest opracować sobie tygodniowy plan, którego restrykcyjnie będzie się przestrzegać. Nadmierne wycieńczenie organizmu poprzez skupienie się na jednej partii ciała może przynieść negatywne skutki dla całego organizmu człowieka. Każda osoba ćwiczące musi sobie uświadomić, że jeżeli robi się trening barków, to nie tylko ta część ciała jest w wysiłek zaangażowana. Także całe plecy i klatka piersiowa przyczyniają się do tego wysiłku, dlatego ustalonego harmonogramu trzeba przestrzegać. Jeżeli chce się w treningu jakieś partie ciała połączyć, to najlepiej aby były ze sobą mało związane, np. trening bicepsów i nóg. Pozwoli to na stosunkowo optymalne rozłożenie siły na różne części ciała, nie obciążając nadmiernie jednej z nich.

Co powinno być unikane?

Brak podstawowej wiedzy to największa bariera w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń. Nie należy łapać się za najcięższe ciężary, jeżeli na siłowni jest się drugi lub trzeci raz. Najlepiej jest skorzystać z usług obecnego tam trenera luba samemu umówić się na profesjonalną konsultację z trenerem personalnym. Każdą partię ciała należy trenować w odpowiedniej kolejności, np. klatka piersiowa przed bicepsem czy tricepsem. Zaburzenie odpowiedniej kolejności automatycznie zablokuje możliwość wykonania prawidłowo i efektywnie ćwiczeń z kolejnej partii. Może to również spowodować bolesne urazy. Jeżeli chce się trenować pośladki, uda i plecy, najpierw  należy skupić się na dolnej części ciała – czyli pośladkach. W innym wypadku można przysporzyć sobie bolesnych konsekwencji.

Urazy

Jak w wielu przypadkach, biorą się one ze złej techniki wykonywania danego ćwiczenia, czyli poniekąd z brakiem wiedzy. Czasami wina leży również po stronie trenera. Słabo przeprowadzony wcześniej wywiad może być przyczyną do źle ułożonego planu treningowego. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio łączyć wszystkie partie mięśniowe i zachować dobrą kolejność wykonywaniu ćwiczeń.