Jak się zdrowo odżywiać

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak się odżywiać, by być pięknym i zdrowym, a w dodatku stracić zbędne kilogramy. Wpływ na to ma przede wszystkim zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i odpowiednie techniki żywieniowe.

Aby być pięknym i zdrowym należy się zdrowo odżywiać. Ale jak to zrobić, gdy nie ma się odpowiednich nawyków żywieniowych. Wpływ na racjonalne odżywianie się ma dieta bogata w witaminy i minerały. To czy nabędziemy odpowiednie nawyki ma wpływ również na to czy pozbędziemy się zalegających kilogramów.

Piramida żywieniowa 

Aby poczuć się pięknym i zdrowym spójrzmy na piramidę żywieniową i starajmy się spożywać posiłki zgodnie z jej wskazówkami. Według piramidy za podstawę naszej diety powinniśmy uznać chociażby płatki owsiane, czy też pełnoziarniste pieczywo. Następnie równie ważne są owoce i warzywa, a po nich mamy mleko i inne przetwory mleczne. Najmniej powinniśmy spożywać artykułów bogatych w tłuszcze. Jednak to wszystko miało sens w starej piramidzie żywieniowej. Ostatnio pojawił się nowy podział piramidy, która została podzielona na sześć mniejszych piramidek. Każda z tych piramid zakłada, iż na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać na owoce i warzywa, potem produkty mleczne i artykuły bogate w ziarna. Na szczycie piramidy żywieniowej znalazły się gotowane dania i wędliny. Wynika z niej także, iż powinniśmy spożywać artykuły z niższych szczebli niż te z górnych poziomów, których tylko sporadycznie należałoby spożywać. 

Zasady zdrowej diety 

Jeżeli chciałbyś pozbyć się paru kilogramów, nie musisz się niepotrzebnie głodzić czy godzinami przesiadywać na siłowni czy basenie. Wystarczy jednak jak będziesz się odpowiednio odżywać, prowadził zdrowy tryb życia i uprawiał dowolny sport. Jednakże kieruj się przede wszystkim poniższymi zasadami:

 • spożywaj mniejsze porcje, ale często – wystarczy od 4 do 5 posiłków,
 • spożywaj swoje posiłki powoli, nie musisz się spieszyć,
 • pamiętaj o najważniejszym posiłku dnia, czyli śniadaniu,
 • kolację sporządzaj tak, by była jak najmniej obfita,
 • staraj się pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie i to w dodatku tej niegazowanej, oprócz tego staraj się pić herbatę, np. ziołową,
 • nie spożywaj napojów gazowanym, w tym energetyzujących,
 • między posiłkami jedz owoce, a warzywa gotuj bądź zjadaj na surowo,
 • spożywaj nabiał, w tym mleko 2 – 3,2 %, a także chude ryby,
 • staraj się jeść białe, chude mięso, jak również zajadaj się ciemnym pieczywem,
 • nie spożywaj słodyczy, nie zażywaj soli,
 • unikaj wszelkiego rodzaju alkoholu. 

Pułapki niezdrowego żywienia

Często jest tak, że ludzie nie stosują się do wytycznych o zdrowym odżywaniu. Potem mają problem z zrzuceniem kilogramów. Aby odżywiać się zdrowo, ustrzeż się pułapek niezdrowego żywienia. Jedną z pułapek jest brak dopracowanego planu żywieniowego i brak regularności spożywanych posiłków. Nie musisz się głodzić, spróbuj się odżywiać prawidłowo. Zdarza się, że pomijamy w naszych posiłkach owoce i warzywa, a zastępujemy je słodyczami czy posiłkami o wysokiej zawartości tłuszczu. Pamiętaj, że sam nie jesteś w stanie wytworzyć witamin, dlatego powinieneś przynajmniej dziennie spożywać po 500g owoców i warzyw. Są one bogate w witaminy i błonnik i sole mineralne. Brak ich w diecie może prowadzić, m.in. do miażdżycy, otyłości czy nowotworów jelita grubego.

Brak czasu i nieodpowiedni tryb życia również wpływają na spożywane przez nas posiłki. Często w biegu zajadamy się w barach szybkiej obsługi, gdzie te posiłki są bogate w ”złe” węglowodany.

Lepiej dla ciebie będzie, jak w swoich posiłkach tłuszcze zwierzęce zastąpisz tłuszczami roślinnymi, które to są bogate w nienasycone kwasy omega-6, które pozytywnie wpływają na nasz zdrowy organizm.

Pamiętaj o jednym, aby być pięknym i zdrowym, a także odpowiednio się odżywiać, nasza dieta powinna być urozmaicona w artykuły spożywcze bogate w witaminy i minerały.