Jak radzić sobie ze smogiem w trakcie biegania?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Smog jest coraz większą zmorą XXI wieku. Na szczęście kończy się sezon zimowy, w którym jego ilość się nasila. Jak jednak walczyć ze smogiem, jeśli jesteś miłośnikiem biegania na dworze?

Czym jest ten smog?

Żeby wiedzieć, jak z czymś walczyć, najpierw warto lepiej to poznać i nieco zrozumieć. Dobrze więc dowiedzieć się, czy smog tak naprawdę jest. A więc smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, któremu winna jest działalność człowieka. Zanieczyszczenie powietrza objawia się zamgleniem i jest zależne również od panujących warunków atmosferycznych np. od siły wiatru. Jeżeli dzień jest bezwietrzny, a ilość smogu duża, wówczas opar jest bardziej widoczny. W jego skład wchodzą m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu czy węgla. Warto więc dobrze chronić się przed tym zanieczyszczeniem, zwłaszcza podczas biegania, gdy ilość wdychanego powietrza jest większa.

Jeśli na dwór

Miłośników sportów poza domem jest wielu i nic dziwnego. Pójście w plener jest miłą odskocznią od rutynowego widoku siłowni czy fitnessu. Kiedy jednak ilość smogu w powietrzu jest duża, co możesz sprawdzić w Internecie lub za pomocą aplikacji na telefonie, lepiej zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz. Wszystko zależy od Ciebie, ale jeżeli naprawdę masz chęć wskoczyć w wygodne buty i udać się do pobliskiego parku, weź ze sobą specjalną maskę antysmogową.

To nie mit, maski te naprawdę działają i są coraz powszechniej dostępne nie tylko w wybranych sklepach, ale również sieciówkach. Nim jednak sięgniesz po sprzęt, zastanów się, w co dobra maska powinna być wyposażona. Przede wszystkim, zrezygnuj z maski bawełnianej. Większość szkodliwych substancji bez problemu się przez nią przedostanie. Zwróć uwagę na maski z filtrem, pochłaniającym toksyny. Jeżeli będzie miał oznaczenie N99 masz pewność, że pochłania on 99% toksyn. Dobrze też, żeby filtr był wyciągany. Wówczas w razie potrzeby zawsze możesz go porządnie wyczyścić. Co więcej, zwłaszcza jeżeli wybierasz maskę specjalnie do biegania, wybierz tę idealnie dopasowaną. Może to zabrać sporo czasu, ale Twój komfort w trakcie wykonywanych ćwiczeń jest bezcenny.

Górska ucieczka

Bieganie z maską niekoniecznie jest spełnieniem marzeń. Stale przypomina o tym, że żyjemy w zanieczyszczonym mieście pełnym szkodliwych substancji. Do maski można się przyzwyczaić, ale zdecydowanie więcej przyjemności czerpie się ze swobodnego treningu bez niej. Rozwiązaniem jest ucieczka w góry. Im jesteśmy wyżej, tym mniej smogu do nas dociera. Tak więc jednodniowy lub weekendowy wypad w góry będzie świetnym pomysłem. Trening w pięknych okoliczności natury z pewnością pomoże się zrelaksować!