Jak przyspieszyć metabolizm?- proste porady

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wraz z wiekiem nasz metabolizm spada, jednak w rzeczywistości to wszystko to kwestia indywidualna, bo każdy ma inny organizm. Jeżeli twój metabolizm nie funkcjonuje tak jakbyś chciał, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym powinieneś go podkręcić. 

Co to jest metabolizm?

To procesy i mechanizmy w naszym organizmie, które akumulują energię z posiłków, które spożywamy, a dzięki nim nasz organizm jest w stanie dobrze funkcjonować. Proces przemiany materii to rozkład składników odżywczych do elementów budulcowych naszego ciała, któremu towarzyszy wydzielanie się energii.

Ważne metabolizm wbrew chodzącym stereotypom to nie częste chodzenie do toalety (układ trawienny), lecz coś nad czym możemy pracować.

Sposoby na przyspieszenie przemiany materii

  1. Dieta – powinna zawierać dużo składników, które przyspieszą metabolizm. Podstawą takiej diety na pewno jest picie dużej ilości wody. Potrzebujemy mniej więcej 1,5 litra wody dziennie. Warto też pić kawę bez cukru i mleka, zieloną herbatę… które przyspieszą twoją przemianę materii do około 17%. Kardamon, cynamon, chilli czy ostra papryka również wpływają na przyspieszenie metabolizmu, bo zawierają kapsaicynę. Jest ona wstanie przyspieszyć naszą przemianę o jakieś 10%. To bardzo duża liczba biorąc pod uwagę, że przeciętna kobieta zużywa ok.1800 kcal…czyli 10% z 1800 to 180 kcal. Co to dla nas oznacza? Jeśli masz ochotę na makaron to przypraw sobie go np. ostrą papryką (sos), a potem będziesz mógł jeszcze zjeść 3 kawałki czekolady.
  2. Mięśnie – Nasz organizm cały czas spala kalorię, nawet w stanie spoczynku czyli siedzeniu czy leżeniu. To ile nasz organizm spali kalorii, zależy od masy mięśniowej (kilogram mięśni – 12kcal dziennie, kilogram tłuszczu – 4 kcal dziennie). Dlatego warto trenować na siłowni, bo możemy zadbać o wymarzoną sylwetkę i przyspieszyć w taki sposób metabolizm.
  3. Sen – Badania potwierdzają, że sen ma wpływ na naszą sylwetkę. Niewyspanie prowadzi do wolniejszej przemiany materii i powoduje, że potrzebujemy więcej energii, którą chcemy zapewnić sobie w formie jedzenia.
  4. Ćwiczenia – Wysiłek podkręca tempo naszego metabolizmu. Najlepsze w tym przypadku będą ćwiczenia, takie jak interwały i Tabata trening ( interwałowy trening metaboliczny). Jeżeli jesteś na mniej zaawansowanym poziomie, warto wprowadzić treningi o zmiennej intensywności np. minuta biegu w średnim tempie, a następnie minuta biegu na maksa.
  5. Jod na twój metabolizm – Jod to składnik mineralny niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Tarczyca zaś reguluje i znacząco wpływa na zwolnienie lub przyspieszenie metabolizmu. Jeśli chcesz schudnąć dbaj, by twoja dieta była bogata w źródła jodu. Należą do nich np. dorsz, halibut, jajka, ser żółty, sól jodowana.