Jak powinna wyglądać dieta na wspomaganie erekcji?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że to, jak się żywimy ma znaczący wpływ na naszą sprawność seksualną. Odpowiednia dieta przekłada się zarówno na wyższą jakość nasienia, jak i lepszą zdolność utrzymania wzwodu. Jak zatem skomponować dietę na erekcję? Odpowiedź – poniżej.

Potencja a nasycone kwasy tłuszczowe

Zaburzenia erekcji bardzo często występują jako objaw innych dolegliwości będących konsekwencją nieprawidłowego stylu życia. Duży poziom stresu czy brak aktywności fizycznej przekładają się bezpośrednio na problemy z potencją. Kłopotom ze wzwodem sprzyja między regularne spożywanie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (dania typu fast food, tłuste mięso, w szczególności wieprzowina czy konserwy), które, spożywane w nadmiarze, powodują wzrost stężenia złego cholesterolu LDL oraz wzrost krzepliwości krwi; działają również prozapalnie. W konsekwencji, dochodzi do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Blaszka miażdżycowa odkłada się wówczas na ścianach naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi. Jako że wzwód następuje przez napełnienie ciał jamistych prącia krwią, przeszkody w jej przepływie mogą skutkować trudnością w utrzymaniu wzwodu, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitym jego brakiem.

Problemy ze wzwodem a sól i cukier

Dieta bogata w cukry proste prowadzi do występowania wahań poziomu glukozy we krwi. To cukier, który stanowi podstawowe paliwo dla naszego organizmu. Po zjedzeniu słodkiej przekąski, jej poziom znacząco wzrasta, po czym gwałtownie spada, czemu towarzyszy odczucie głodu. Utrudnia to kontrolę apetytu, co zwiększa przyjmowanie nadmiaru kalorii, przyczyniając się do zwiększenia masy ciała, ale nie tylko. Każdemu wzrostowi poziomu glukozy towarzyszy wyrzut insuliny – hormonu pozwalającego wykorzystać glukozę jako paliwo dla naszych komórek. Gdy jest ona wyrzucana do krwiobiegu często i w dużych ilościach, receptory komórek stają się na nią coraz mniej wrażliwe, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Równie szkodliwe może okazać się nadmierne spożywanie soli – prowadzi ono bowiem do nadciśnienia. Jak pokazują statystyki, problemy ze wzwodem ma około 45% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i tylko 5% zdrowych. Dobrą alternatywę dla soli stanowią zioła takie, jak oregano, tymianek czy bazylia.

Zasady diety na erekcję

  • Podstawę diety na wspomaganie erekcji powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe takie, jak pieczywo żytnie, brązowy ryż czy grube kasze. Dostarczają one błonnika, po spożyciu którego przez długi czas czujemy się syci, a także witamin z grupy B oraz składników mineralnych.
  • Wskazane jest także spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, do których zalicza się oleje roślinne, takie jak lniany czy rzepakowy. Niezwykle cenne są także oleje: słonecznikowy, kukurydziany czy sojowy – zawierają bowiem bardzo ważną w kontekście sprawności seksualnej witaminę E o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
  • W diecie na erekcję, przynajmniej 2 razy w tygodniu powinny znaleźć się tłuste ryby morskie dostarczające należących do wspominanych już omega-3 kwasów EPA oraz DHA.
  • W diecie na wspomaganie erekcji nie może również zabraknąć aminokwasu argininy – związku chemicznego niezbędnego do powstania tlenku azotu – substancji o kluczowym znaczeniu dla potencji. Jego źródłem są między innymi nasiona sezamu oraz słonecznika, orzechy, wołowina czy makrela.
  • Poza wspominaną już witaminą E, do grupy witamin na potencję zalicza się również witaminę C oraz prowitaminę A, które znajdziemy w warzywach i owocach. Drugie z nich należy spożywać nie częściej niż 2 razy dziennie, a to ze względu na zawarte w nich cukry proste.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!