Jak pogodzić smog i trening na dworze?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Smog jest coraz większym utrapieniem XXI wieku. Jest szczególnie dokuczliwy zimą, kiedy pali się w piecach oraz kominkach. Jak pogodzić smog i trening na dworze?

Obserwuj otoczenie

Jest wielu pasjonatów treningów na świeżym powietrzu. Ćwiczenia poza domem, na otwartej przestrzeni, wybitnie poprawiają nasze samopoczucie i nie są tak rutynowe, jak wyjście na siłownię. Niestety coraz powszechniejszy smog sprawia, że poranny jogging przestaje być zdrową alternatywą. Nim wybierzesz się więc na dwór, sprawdź dzięki aplikacji lub w Internecie, jaka jest jakość powietrza w Twoim mieście. Nie zawsze to, że na pierwszy rzut oka powietrze wydaje nam się być czyste, jest zgodne z prawdą. Jeśli powietrze jest minimum dobre, ruszaj na trening, lecz jeśli jego jakoś jest gorsza, przygotuj się, nim wyjdziesz z domu.

Twój przyjaciel – maska

Jeżeli ilość smogu w powietrzu jest naprawdę duża, zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie, pozostanie w domu lub udanie się na siłownię czy fitness. Zamknięte przestrzenie uchronią Cię przed wdychaniem szkodliwych toksyn, podtruwających organizm. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z treningu na zewnątrz, zaopatrz się w odpowiednią maskę antysmogową.

Maski rzeczywiście działają i ochronią Cię przed wdychaniem szkodliwego powietrza. Nim ruszysz do sklepu, dowiedz się jaką maskę kupić najlepiej. Jej działanie polega na filtrowaniu powietrza. Pamiętaj jednak, że maski bawełniane przepuszczają większość zanieczyszczeń, lecz są bardzo popularne na rynku z powodu swojej niskiej ceny. Kupując maskę, warto zatem zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że jest się dobrze chronionym. Wybierz maskę z filtrem, który ma dodatkową powłokę z węgla aktywnego. Razem z nią możesz ćwiczyć na dworze bez najmniejszych problemów!

Kryj się wysoko

Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, a w dodatku uwielbiasz góry, dobrym pomysłem jest jednodniowy wypad za miasto. Wspinając się dostatecznie wysoko, uciekniesz przed trującym smogiem. W ten sposób pogodzisz aktywność fizyczną z obcowaniem z naturą. Jest udowodnione, że im jesteśmy wyżej, tym mniej smogu do nas dociera. Przy okazji możesz spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi oraz urozmaicić swój trening. Nierówna powierzchnia i zmiany wysokościowe z pewnością sprawią, że Twój trening będzie jeszcze intensywniejszy, a jaki przyjemny!

Czy możesz zrobić coś jeszcze?

Prócz wyboru odpowiednich do tego dni, założeniu specjalnej maski oraz wyjazdów za miasto, nie istnieje więcej metod na pogodzenie smogu z ćwiczeniami na dworze. Całe szczęście nadchodzi wiosna, a wraz z nią koniec sezonu grzewczego, w którym smog szczególnie się nasila. Im mniej rozpalonych kominków oraz pieców, tym lepiej dla powietrza! Więc nie przejmuj się, za każdym razem przed treningiem na zewnątrz sprawdzaj jakość powietrza i świadomie podejmuj decyzje!