Jak dobrze oddychać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy wiesz, że przy pomocy samego tylko oddechu można wyleczyć wiele dolegliwości? Jak dobrze i zdrowo oddychać? Zapraszamy do lektury!

Sztuka oddychania odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym samopoczuciu oraz ma duży wpływ na nasze zdrowie. Prawidłowe oddychanie może wpłynąć również na naszą długość życia. Jakie wyróżniamy techniki oddychania? Jak dobrze oddychać?

Jak dobrze oddychać? Czy mamy to w genach?

Badania dowiodły, że większość ludzi w bardzo wczesnym wieku traci umiejętność prawidłowego oddychania, czyli pełną piersią. Dorosły człowiek często oddycha niedbale, nabiera powietrza w sposób płytki, szybki i prawie wcale nie używa do tego przepony, przez co organizm otrzymuje za mało tlenu i szybciej dochodzi do zmęczenia całego ciała, zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym. Świadomie pracując z oddechem, można nie tylko odmienić swoje samopoczucie, ale i uniknąć przykrych konsekwencji głodu tlenowego w organizmie.

Konsekwencje głodu tlenowego

Głód tlenowy to niebezpieczne zjawisko, które występując często i długotrwale może prowadzić do nieprzyjemnych w skutkach i nieodwracalnych konsekwencji. Brak niezbędnych ilości tlenu w organizmie może znacznie osłabić sprawność intelektualną, obniżyć odporność oraz przyczynić się do wystąpienia schorzeń wielu układów ludzkiego organizmu. Wskutek złego oddychania cierpi również nasza skóra, ponieważ nie może się skutecznie regenerować.

Czym jest świadome oddychanie?

Jak dobrze oddychać? Najlepiej robić to świadomie i z użyciem przepony. Można w tym celu wypróbować znane techniki oddechowe, stosowane przez joginów, np. rebirthing. Techniki te opierają się na założeniu, że istnieje silny związek między psychiką i oddechem, a rytm oddychania zmienia się pod wpływem emocji i myśli. Świadomie oddychanie polega na wyciszeniu, uwolnieniu się od złych emocji i pracy nad samym sobą. Dzięki prawidłowym i głębokim wdechom możesz zwiększyć koncentrację, uspokoić ciało i umysł oraz wzmocnić działanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Zalety głębokiego, świadomego wdechu są niekwestionowane:

  • W czasie głębokiego wdechu pobierasz nawet dziesięć razy więcej powietrza niż w czasie płytkich wdechów,
  • Nasz mózg zużywa aż 80% wdychanego tlenu,
  • W trakcie oddechu uwalniasz ze swojego ciała wiele zbędnych substancji i toksyn,
  • Długi i świadomy oddech opóźnia procesy starzenia się organizmu.