Fitness trening – na czym polega?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Fitness trening  to jeden z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Oferowany jest przez większość klubów oraz siłowni, w formie zajęć grupowych. Fitness trening to nie tylko moda, to także doskonale skomponowany plan treningowy.

Treningiem fitness może zająć się każdy. Istnieje bardzo wiele typów i form ćwiczeń, spośród których każdy może wybrać ten idealny dla siebie.

Czym jest fitness trening?

Fitness oprócz planów treningowych jest także stylem życia. Na zajęcia można chodzić codziennie, a także uczestniczyć w wielu eventach oferowanych przez kluby sportowe. Fitness trening dzieli się na ćwiczenia, które wspomagają wydolność fizyczną, i wzmacniają układ krążenia. Są to tak zwane ćwiczenia cardio lub aerobowe. Ich skład najczęściej wymienia się hi-low aerobik, step oraz bardzo popularny spinning. Do drugiej grupy należą formy które kształtują sylwetkę przez wzmacnianie całego układu mięśniowego. Należą do nich treningi ABC, body pump czy body building. Często pojawiają się formy mieszane, łączące ze sobą te dwie grupy ćwiczeń. Ich celem jest uatrakcyjnienie sposobu prowadzenia zajęć a także zmniejszeniu intensywności obciążenia. Nacisk kładziony jest zazwyczaj na wzmocnienie układu krążenia oraz układu mięśniowego poprzez poprawę wytrzymałości i koordynacji. Zajęcia częstość wzbogacone są w formie relaksacyjne i, w trakcie których przeprowadzany jest stretching. Ćwiczenia te zawierające elementy jogi a także metody uczące prawidłowego sposobu oddychania.

Ćwiczenia aerobowe

Bardzo popularnymi ćwiczeniem aerobowym jest tak zwane Low Impact Areobik. Jest to forma fitness treningu która wykorzystuje układ choreograficzny, a wszystkie ćwiczenia wykonywane są w formie umiarkowanej lub o niewielkiej intensywności. Cechą charakterystyczną jest utrzymywanie kontaktu z podłożem jedną stopą, co wspomaga także koordynację ruchową. Ćwiczenia z tej grupy idealne są dla osób z znaczną nadwagą oraz dopiero rozpoczynających przygodę z aerobikiem. Ćwiczeniami o większej intensywności są ćwiczenia z grupy hi-low. Bazują także na układzie choreograficznym, jednak wykonywanym w szybszym tempie i o większej intensywności. Częstym elementem są podskoki. Formą fitness treningu ukierunkowaną na spalanie tkanki tłuszczowej są ćwiczenia Fat Burning. Ćwiczenia nastawione są na redukcję tkanki tłuszczowej są idealne dla osób otyłych. Składają się z różnego rodzaju sekwencji mieszających skoki oraz bieg. Wymagają jednak znacznej aktywności i kondycji.

Ćwiczenia wzmacniające

Popularnymi fitness treningami wzmacniających są ćwiczenia zwane ABT. Jest to zestaw ćwiczeń modelujących oraz kształtujących, koncentrowanych na dolnych partiach ciała. W trakcie treningu liczą się przede wszystkim brzuch uda oraz pośladki. Przeprowadzany jest najczęściej w postaci prostego układu choreograficznego, w którym powtarzane są tak zwane ćwiczenia izolowane. Zestaw ćwiczeń zazwyczaj zakończony jest stretchingiem. Podobnym w swych założeniach jest TBC, czyli zestaw ćwiczeń rozwijających całą sylwetkę. Często wykorzystuje się sprzęt zwiększający opór oraz obciążenie. Bardzo popularnymi zestawami ćwiczeń są te wykorzystujące sztangę. Pojawiają się pod bardzo różnymi nazwami Najczęściej jednak jest to body pump lub magic bar. Fitness Trening odbywa się przy muzyce, która nadaje tempo ćwiczenia. Obciążenie dostosowane jest do grup mięśniowych, które aktualnie są ćwiczone.