Fakty i mity, czyli budowa tkanki mięśniowej

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Poznaj mity, które mogą przeszkadzać w rozbudowie Twojej tkanki mięśniowej oraz fakty, które ułatwią to zadanie.

#1 Trenuj mądrze, a nie ciężko

Mit: Podstawowym mitem treningowym jest to ,że każdy myśli sobie że trzeba wykonać wiele serii i treningów z wieloma ćwiczeniami, aby powiększyć sobie wszystkie partie mięśni górnych tułowia;

Fakt: Prawda jest taka że więcej ci dadzą treningi 40-minutowe w tygodniu, z maksimum dziesięcioma ćwiczeniami niż to co już wyżej zostało napisane. Taka intensywność czeka Cię dopiero pod koniec naszego programu bazowego, ale to nie znaczy że nie będziesz ciężko pracował trenując na siłowni. Jednak będziesz wykonywał tyle ćwiczeń tak żebyś sobie z nimi poradził. Mięśnie klatki piersiowej, barków jak i górnych partii pleców mają wiele ważnych mięśni nad którymi trzeba pracować. Ale ćwiczenia będą partie z więcej niż jednej części ciała. Korzyści przyniosą Ci ćwiczenia które będą wykonywane z wielkim wysiłkiem jak i koncentracją. Intensywność jest ważniejsza od liczby wykonywanych ćwiczeń – to jest główna i najważniejsza zasada którą powinieneś się trzymać na siłowni.

#2 Zrzucanie brzucha

Mit: Praca nad klatką piersiową nie spala tkanki tłuszczowej na brzuchu, tak jak to się dzieje w przypadku ćwiczeń mięśni brzucha.

Fakt: Ćwiczenia ciężarowe jest to proces beztlenowy, czyli w ich trakcie nie jest wykorzystywany tłuszcz, tak jak to się dzieje w ćwiczeniach kondycyjnych. Jednak z upływem czasu z treningiem ciężarowym redukuje się tkanka tłuszczowa, zwiększając tym masę mięśniową. Pozwala to z kolei kontrolować wagę, gdyż zwiększa się tempo przemiany materii. Zatem żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej trzeba nie tylko uczęszczać na siłownie, ale trzeba też wykonywać ćwiczenia aerobowe jak i kierować się wskazaniami żywieniowymi niż próbować odchudzać się wprost. Niskokaloryczna dieta może spowodować utrudnienie w rozwijaniu się mięśni.

#3 Regeneracja mięśni

Mit: Muszę przeznaczać na ćwiczenia ramion jeden, dwa treningi tygodniowo jeśli chcę mieć duże ręce.

Fakt: Prawda jest taka, że ćwiczenia, które są ściśle nastawione na trening ramion, są w dużej mierze stratą czasu. przyczyna takiego stanu rzeczy jest system hormonalny. Kiedy zaangażowane jest maksimum masy mięśniowej wtedy jest wytwarzana największa ilość testosteronu. Testosteron jest to hormon silnie powiązany z procesem przyrostu mięśni. Niektórzy trenerzy powiadają, że żeby mieć duże ramiona trzeba robić przysiady. Oczywiście przysiady nie spowodują przyrostu imponujących rąk, ponieważ jest to ćwiczenie na dolne partie mięśniowe. Jednak spośród ćwiczeń które możemy wykonywać na siłowni, ćwiczenia które angażują jak najwięcej masy ciała, powodują że przyczynia się to do większej produkcji testosteronu.

#4 Jakość a nie ilość

Mit: Chcąc osiągnąć imponujące mięśnie ramion wymagane jest wykonywanie dużej ilości powtórzeń podczas ćwiczeń bicepsa i tricepsa.

Fakt: Od razu powiem że liczy się jakość powtórzeń a nie jego ilość. Są dwa systemy wykonywania ćwiczeń;

Pierwszy polega na tym, że można osiągnąć wszystkie rezultaty, wykonując jedną serię danego ćwiczenia do wyczerpania.

Drugi polega na tym że pojedyncze serie, są dobrym rozwiązaniem dla początkujących, ale bardziej zaawansowani powinni ćwiczyć więcej, aby osiągnąć przyrost mięśni i siły.

Większość badań zdecydowanie wykazała, że oba systemy treningowe są równie skuteczne zarówno podczas budowy siły, jak i masy, jednak jedynie garstka eksperymentów wykazała wyższość systemu wieloseryjnego. Najlepsze rezultaty osiągniesz ćwicząc w systemie wieloseryjnym, dlatego iż niewiele osób jest w stanie wchodząc na siłownie i wykonując każdą pojedynczą serię ćwiczenia z intensywnością, taką która zaowocuje stałymi przyrostami tkanki mięśniowej. Większość z nas potrzebuje jednej do dwóch serii, aby przygotować mięśnie i ścięgna do wykonywania ćwiczenia z zaangażowaniem maksimum siły. Dlatego w twoim treningu nowe ćwiczenia powinny zawsze zaczynać się od jednej serii, która to liczbę następnie zwiększysz

Jednakże wracając do początkowego pytania, pamiętaj że bicepsy i tricepsy to małe grupy mięśniowe i trening mięśni trójgłowych, jak i dwugłowych ramienia powinien zamknąć się maksymalnie w 6 seriach na każdą z tych partii.

#5 Ćwiczenia na brzuch

Mit: Ćwiczenia na mięśnie brzucha spalą na nim tłuszcz.

Fakt: Spalanie tłuszczu w wybranym obszarze ciała jest z fizjologicznego punktu widzenia niemożliwe. Ćwiczenia doprowadzają do systematycznego spalania tłuszczu w organizmie zgodnie z indywidualną budową ciała i kodem genetycznym. Celując treningiem tylko w jedną partię ciała, wcale nie sprawisz, że tłuszcz zniknie wyłącznie z niej.

#6 Zrzucanie brzucha

Mit: Mięśnie brzucha trzeba ćwiczyć każdego dnia.

Fakt: O tusz trzy razy w tygodniu to maksimum. Mięśnie brzucha nie różnią się od innych mięśni, one również składają się z włókien szybko, jak i wolno kurczliwych. Najbardziej urosnąć mogą włókna szybko kurczliwe, które potrafią błyskawicznie uwalniać energię, i to na nich trzeba się skupić, przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie brzucha.   Mięśnie brzucha są przeznaczone do pracy wytrzymałościowej, a nie do krótkich zrywów wysiłku, to ich obowiązkiem przede wszystkim jest utrzymać postawy ciała i dlatego muszą być gotowe do wielogodzinnego napięcia.

#7 Kaloryfer na lato

Mit: Same ćwiczenia mięśni brzucha sprawią że będą one wyglądać świetnie.

Fakt: Praktycznie jest to możliwe jeżeli dodamy do tego ćwiczenia aerobowe oraz będziemy stosować zróżnicowaną dietę, w taki sposób znacznie szybciej osiągniesz efekty, Ćwiczenia aerobowe są najlepszym sposobem na spalanie kalorii i uszczuplanie zapasów tłuszczu z okolic brzucha, tak by ukryte tam mięśnie mogły się uwidocznić. Musisz dopilnować, byś nie spożywała zbyt wielu kalorii. Twardymi jak skała mięśniami brzucha nie zrobisz na nikim wrażenia, jeżeli otoczone będą warstwą sadła.

#8 Trening ciała

Mit: Pracuje nad bicepsami i tricepsami, więc nie muszę trenować mięśni przed ramiennych.

Fakt: „Jesteś tak silny jak silny jest twój najsłabszy punkt”. Jeżeli chcesz uzyskać optymalne rezultaty to mięśnie przedramion, jak wszystkie inne, muszą być poddane ćwiczeniom izolującym tę grupę. Kiedy przedramiona nie są wystarczająco mocne w stosunku do większych partii mięśniowych, ograniczają wielkość obciążenia, z jakim możesz trenować, bez względu na rodzaj wykonywanego ćwiczenia.    Przykładowo większość facetów ma problem z rozwinięciem w pełni muskulatury pleców gdyż ich przedramiona męczą się zbyt szybko w trakcie wykonywania martwego ciągu, czy ściągania drążka na wyciągu górnym. Właściwie to muszą już skończyć serie, zanim mięśnie pleców osiągną punkt skrajnego wyczerpania. Postaraj się włączyć ćwiczenia przed ramion do planu treningowego przynajmniej kilka tygodni w roku, aby sprawić , by ta mała grupa mięśniowa dotrzymała kroku reszcie ciała.