Elektrostymulacja mięśni, a regeneracja po treningu

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiele osób uprawiających regularnie sport największą uwagę zwraca na regularność treningów i stopniowe zwiększanie ich obciążania. To tylko jedna strona medalu. By trening mógł być w pełni efektywny, ważna jest także dieta, oraz właściwa regeneracja mięśni po treningu.

Więcej, szybciej, lepiej. Często osoby zaczynające przygodę ze sportem trenują dzień w dzień, licząc na szybkie efekty i coraz lepsze wyniki. Tymczasem nasz organizm nie jest ze stali, a mięśnie poddawane ciężkiej pracy bezdyskusyjnie potrzebują odpoczynku. Jest to niezwykle istotne, by zadbać o skuteczną regenerację po wysiłku. Bagatelizowanie tego faktu kończy się często kontuzjami, bolesnością, zniechęceniem i utratą motywacji. Uzyskiwanie wyniki też nie są tak efektywne, jak można by było tego oczekiwać. Odpoczynek dla mięśni to nie strata czasu. Jest to niezbędny element ćwiczeń, by organizm mógł się zregenerować i odbudować zapasy energii, usunąć zakwasy i uniknąć niebezpiecznych przeciążeń.

Właściwa regeneracja, czyli co?

Warto podpatrywać najlepszych. Za pasem Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, czyli gra najwyższą stawkę. Rozpoczynają się zgrupowania, gdzie na treningach nikt się nie oszczędza. Rzut oka za kulisy przygotowań zdradza też zaplecze sportowców. Sztab fizjoterapeutów, basen, sale do masażu. Prasa i portale społecznościowe pokazują wiele zdjęć, gdzie widzimy nasze piłkarskie sławy odpoczywające po wysiłku. Oczywiście trudno o stworzenie sobie sportowego zaplecza z najwyższej półki. W warunkach domowych mamy do dyspozycji zupełnie inne możliwości.

Jak wspomóc regenerację mięśni po treningu?

Żelazna zasada odnowy biologicznej to wprowadzenie przerw w treningach. Poza tym warto wprowadzić w życie jeszcze kilka dodatkowych rad. Pamiętajmy, by nie trenować dzień po dniu tych samych partii mięśni, a po ćwiczeniach poświęcić kilka minut na streching, rozluźnienie i uspokajające rozciąganie. Istotna jest także to, co jemy. 2 godziny po treningu trzeba uzupełnić energię, w przeciwnym razie organizm zacznie spalać własne mięśnie. Posiłki z dużą ilością białka, węglowodanów są niezbędne. Na zakazanej liście są za to tłuste i ciężkostrawne przekąski. Zamiast lodów, batonów, frytek lepiej zjeść sałatkę, chude mięso, makaron pełnoziarnisty lub ryż. To samo dotyczy alkoholu. Szklaneczka piwa oczywiście nie zaszkodzi, ale w większych ilościach alkohol odwadnia, wypłukuje elektrolity i tuczy. Płyny najlepiej uzupełniać wodą mineralną lub źródlaną, płynami izotonicznymi.

Odnowa mięśni Compex

Efektywność treningu i skuteczność odpoczynku wspomaga używanie profesjonalnych urządzeń. Regeneracja mechaniczna Compex, o której więcej przeczytacie na stronie producenta, zwiększa przepływ krwi aż o 600%, co znacznie przyspiesza usuwanie z organizmu mleczanu. Wydzielają się endorfiny, co podnosi nastrój i pozytywnie nastraja do dalszej pracy. Pokonywanie własnych barier zaczyna się w głowie, więc jeśli tylko siły fizyczne pozwolą, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyznaczać sobie kolejne cele i bić własne rekordy.

Urządzenie Compex działa w kilku trybach, które są przydatne nie tylko dla osób wyczynowo uprawiających sport. Funkcja „trening” jest nakierowana na zwiększenie objętości, wytrzymałości, przyrost mięśni, zwiększa ukrwienie. „Fitness” nakierowana jest na ujędrnienie, modelowanie i kształtowanie mięśni. „Łagodzenie bólu” zmniejsza bolesność karku, pleców, zapobiega skurczom, usuwa napięcie, uczucie ociężałości nóg. „Masaż” łagodzi uczucie zmęczenia, ból mięśni, daje poczucie odprężenia i relaksu.

Co istotne praca, aparatu Compex w każdym trybie nie jest nieprzyjemna. Nie ma tu bolesnego odczucia rolowania, z czym mamy do czynienia w przypadku masażu sportowego.

Odpoczynek po treningu jest warunkiem uzyskania ładnej sylwetki, zadowalających wyników sportowych i utrzymania motywacji do dalszych ćwiczeń. Domową odnowę biologiczną warto uzupełnić regeneracją mechaniczną, by szybciej i efektywniej radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami i trwale trzymać formę.