Dlaczego tłuszcze nie tuczą

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tkanka tłuszczowa człowieka magazynuje energię w postaci trójglicerydów, które należą do tłuszczy prostych. Tego typu tłuszcze mogą też zostać dostarczone z pożywieniem, ale z uwagi na brak istotnego enzymu dla ludzi, jak kinaza glicerolowa, tłuszcz z pożywienia nie może zostać przechowywany w tkance tłuszczowej.

Organizm, a tłuszcz

Organizm ludzki posiada ograniczone możliwości co do trawienia i wchłaniania tłuszczów. Dlatego stosując nawet bardzo tłustą dietę, nie jesteśmy w stanie zmagazynować więcej tłuszczu niż jego optymalna ilość. Ale powstaje pytanie dlaczego tłuszcze nie tuczą? Od zawsze dobór naturalny preferował osobniki, które miały słabość do słodkiego smaku. Kiedy tylko znalazły drzewo z dojrzałymi owocami, jadły ich bardzo dużo, ponadto, co potrzebowały, przy czym magazynowały nadmiar węglowodanów w postaci tkanki tłuszczowej. Cały proces jest kierowany hormonami. Zaczynając od początku trzustka zaczyna produkować insulinę w momencie, kiedy dojdzie do tego, że wykryje ona podwyższony poziom glukozy we krwi po posiłku, w którym było dużo węglowodanów. Wówczas insulina zmusza komórki całego ciała do przestawienia gospodarki energetycznej, czyli ze spalania tłuszczów na spalanie cukrów. A co za tym idzie dochodzi do magazynowania glukozy w postaci glikogenu w wątrobie, mięśniach etc. Jeśli jest za dużo cukru, to wątroba przekształca go w trójglicerydy, które przedostają się za pośrednictwem krwi do tkanki tłuszczowej, gdzie odkładają się jako rezerwa energetyczna. Dlatego tłuszcz, który pojawia się np. na brzuchu nie jest efektem spożywania dużej ilości tłuszczy, ale cukrów.

Rozsądek żywieniowy

Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Warto wykorzystać fakt, że mamy ograniczone możliwości magazynowania tłuszczów, które spożyliśmy, a nieograniczone jeśli tyczy się to węglowodanów. Jeśli ograniczymy te drugie to będziemy mogli cieszyć się prawidłową wagą zdrowego organizmu. Warto sięgać po zdrowe tłuszcze bogate między innymi w kwasy omega – 3 i 6. Do zdrowych źródeł tłuszczy należą: oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, tłuste ryby, pestki, orzechy czy jajka. Głównym winowajcom otyłości w dzisiejszych czasach jest cukier, a nie tłuszcz. Dlatego tłuszcze nie tuczą. Obecnie cukier dodawany jest w każdej postaci prawie do wszystkiego. Warto czytać etykiety i sprawdzać zawartość cukru, bo to on przyczynia się w największej mierze do chorób i niechcianej sylwetki. Lepiej zastąpić biały cukier naturalnymi, mniej kalorycznymi zamiennikami (o niskim indeksie glikemicznym), jak na przykład: syrop z agawy, stewia czy ksylitol.