Dlaczego siłownia nie pomaga schudnąć

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mordercze treningi na siłowni i nadal nie widać efektów? Pragniesz zrzucić zbędne kilogramy i zastanawiasz się, dlaczego będąc na siłowni nie chudniesz?

Idziesz na siłownię, aby poćwiczyć i zgubić parę kilogramów. Jednakże same ćwiczenia to nie wszystko, mimo, iż będziemy się katować, by schudnąć. Wylewasz siódme poty, zwiększasz intensywność treningu i nadal nic? Może tak być, gdyż nasz organizm doskonale zarządza dostępną energią i nie potrzebuje czerpać jej z kalorii, jakie dostarczamy, np. jedząc chipsy po obiedzie. Bowiem, okazuje się, że nasze własne ciało świetnie przystosowuje się do zwiększonej aktywności fizycznej, niekoniecznie czerpiąc właśnie zapotrzebowanie energetyczne ze spożytych kalorii. Ci, bardzo aktywni w trakcie treningów siłowych nie spalają nadwyżki spożytych kalorii.

Masz cel, nie rezygnuj

Obecnie możemy doszukiwać się wielu teorii, dlaczego nie możemy schudnąć, będąc na siłowni i katując się morderczymi ćwiczeniami. Oczywiście, że podejmowanie aktywności fizycznej jest bardzo ważne dla zdrowia i naszego organizmu. Jednakże ostatnie badania naukowe dowodzą, iż nie trening na siłowni, ale dieta jest kluczem w zgubieniu niepotrzebnych kilogramów. Zwłaszcza, gdy chcemy zredukować naszą wagę ciała i zapobiec powrotowi niechcianych kilogramów. Badania naukowe pokazały również, że wydatek energetyczny osoby podejmującej aktywność fizyczną jest nieco zbliżony do tego, jaki posiada osoba preferująca siedzący tryb życia. Rzeczą ludzką jest oczywiście nie sugerowanie się wynikami badań. Jeżeli masz cel, nie rezygnuj z niego.

Trening siłowy bez diety

Ci, którzy tylko ćwiczeniami pozbyli się kilogramów, niestosując żadnej diety, chwała im za to. Skoro tak to robią, to prędzej czy później ich plany pójdą w zapomnienie, ponieważ to co stracili, uzupełnią jedzeniem. A przecież można połączyć dietę i trening jednocześnie, a i efekty byłyby lepsze. Ale gdyby tak zawsze miało być, nie byłoby żadnego problemu z otyłością czy nadwagą w społeczeństwie. Problem w tym, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile i jak należy ćwiczyć, chociażby na siłowni, aby efekty w odchudzaniu były widoczne. Bez żadnego planu treningowego i odpowiedniej diety, wszystko co zrobisz, będzie porażką. To fakty życia codziennego. Nie rozkładaj rąk, to rzeczywistość! Przecież 1 kilogram mniej samych ćwiczeń, a kilogram mniej z dietą to dwie osobne kwestie, które w dodatku różnią się między sobą.

Jeżeli podejmujesz tylko trening siłowy, ciało się zmienia, ale za to bardzo powoli, owszem poziom tkanki tłuszczowej się zmniejsza, zwiększa się masa mięśniowa. Ale nadal pojawia się frustracja, że tych kilogramów nie ubyło więcej. Z tego powodu podnosi się poziom stresu, związany m.in. niedostatecznym odżywianiem. Wtedy podejmowana przez nas aktywność przestaje być dla nas przyjemnością. Staje się zmorą. Do tego dochodzi zmęczenie organizmu, przetrenowanie. Obwiniamy się za porażkę, a przecież tego nie chcemy.

Reasumując, nie zastanawiaj się nad tym, dlaczego nie możesz schudnąć po siłowni. Zrób coś w tym kierunku. Skup się jednak na swoim zdrowiu, a konkretnie nad tym, co warto zjeść, co by nie chorować. A może jednak trening z odpowiednią dietą będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem?