Dlaczego bieganie uzależnia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Osoby, które zaczęły swoją przygodę z bieganiem, bardzo często zauważają, że po jakimś czasie sport ten tak wszedł im w żyły, że nie są w stanie już z niego zrezygnować. Dlaczego tak się i dzieje i dlaczego ten rodzaj aktywności bardzo często raz spróbowany, wchodzi w nasze życie na stałe?

Bieganie jak narkotyk

Wedle naukowców z uniwersytetu w Arizonie podczas biegania w naszym organizmie powstają związki chemiczne, które swoim składem przypominają skład znanego narkotyku, jakim jest marihuana. I faktycznie, możliwe, że coś w tym jednak jest, ponieważ bardzo często na początku jest nam bardzo ciężko przełamać się i zdecydować na regularne treningi, jednak z biegiem czasu zmęczenie zmniejsza się, stajemy się bardziej wytrzymali oraz… szczęśliwsi.

Wszystko przez te endorfiny

Każdy, kto choć trochę interesował się tego typu sportem, na pewno usłyszał lub gdzieś przeczytał, że podczas uprawiania takiego rodzaju aktywności w naszym organizmie pojawiają się endorfiny. Czym one są i za co tak naprawdę są odpowiedzialne? Endorfiny powstają w przysadce mózgowej, jest to substancja, która działa jak najlepszy i co najważniejsze naturalny środek uspokajający i przeciwstresowy. Biegacz po jakimś czasie trwania treningu wpada w stan euforii, a to wszystko za sprawą właśnie wyżej wspomnianych endorfin, które sprawiają, że dobry nastrój nas nie opuszcza, a także, przez które nie jesteśmy w stanie zaprzestać uprawiania tego sportu.

Idealny spalacz tłuszczu

Z biegiem czasu i przy regularnych treningach nasze ciało staje się coraz to bardziej jędrne i zdrowe, tracimy boczki i mieścimy się w spodnie, które trzymaliśmy w szafie już od dawna, a do których wciśnięcie się wtedy graniczyło z cudem. To właśnie głównie z tego powodu tak po prostu, po ludzku można stwierdzić, że bieganie stało się naszym uzależnieniem. Szczerze mówiąc, kto, widząc efekty, rezygnuje z czegoś, co jest ich głównym powodem? Dążenie do określonego wcześniej celu i kluczowe się go trzymanie sprawia, że jesteśmy nie tylko bardziej szczęśliwi i zadowoleni, ale także nie chcemy z tego rezygnować i się poddawać. Bieganie staje się więc narkotykiem nie tylko przez wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie podczas uprawiania tego sportu, ale i także z powodu efektów, które widzimy, uprawiając ten sport.