Dieta wysokobiałkowa i jej wpływ na zdrowie

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rozpoczynając na poważnie przygodę z siłownią lub inną aktywnością fizyczną, często ludzie decydują się na wdrożenie również planu dietetycznego. Każdy jej rodzaj oparty jest na innych zasadach, jeżeli źle się ją dobierze może nawet zaszkodzić zdrowiu. Również monotematyczność potraw i składników, jakie się w niej znajdują mogą doprowadzić do tego, że na konkretnej diecie zbyt długo się na wytrwa.

Zdrowie na widelcu?

Dieta wysokobiałkowa jest jednym z najchętniej i najczęściej wybieranym sposobem dietetycznego odżywiania. Jej nazw można używać zamiennie: dieta Atkinsa czy też optymalna. Ma ona jednak zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Największą różnicą w porównaniu do innych diet to oczywiście ilość białka, jaka jest przyswajana w posiłkach. W standardowym sposobie odżywiania ten składnik zajmuje około 10 – 20  % dziennego zapotrzebowania na kalorie. Jak sama nazwa wskazuje, dieta białkowa opiera się głównie na tym jednym składniku. Dlatego ich dzienne przyswajanie z 10% może wzrosnąć nawet do 50%. Najprościej dostarczać je organizmowi poprzez spożywanie podstawowych produktów, takich jak: mięso, jajka czy też różnego rodzaju sery.

Jak działa?

Samo wprowadzenie konkretnej diety do codziennego sposobu odżywiania jest dla organizmu rewolucją. Zmiany, jakie dokonują się po wprowadzeniu diety wysokobiałkowej są także wielką zmianą. Zwiększenie spożycia białka wiąże się ze zmniejszeniem ilości węglowodanów w codziennym jadłospisie. Co za tym idzie? Oczywiście dosyć szybka utrata wagi, co dla osób pragnących szybko zgubić kilogramy jest ogromnym plusem. Wszystko to przez utratę wody z organizmu. Następnie spalana jest tkanka tłuszczowa, aby zapewnić odpowiedni poziom energii do codziennego funkcjonowania. Szybki spadek kilogramów na wadze jest niewątpliwie ogromnym plusem, jednak można znaleźć również kilka minusów. Mogą to być bóle głowy, nudności, zmiana nastroju, a nawet problemy z sercem. Nie wspominając już o podniesieniu się poziomu cholesterolu w organizmie. Jeżeli nie urozmaici się jej o warzywa i owoce, to nie dostarcza się także odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych.

Rozpoczynając dietę wysokobiałkową przede wszystkim trzeba udać się do profesjonalnego dietetyka. To on dobierze cały jadłospis tak, aby wszelkie niezbędne składniki odżywcze znalazły się w codziennej diecie. Dobrym posunięciem będzie spożywanie ryb, które jak wiadomo są bogate w białko – zwłaszcza tuńczyk i łosoś. Redukcja produktów zbożowych jest w tej diecie standardem, jednak nie należy rezygnować z nich całkowicie. Warto jest przerzucić się na produkty pełnoziarniste.