Dieta wegańska kontra siłownia – da się to połączyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na rynku spożywczym obecnych jest wiele różnego rodzaju produktów dietetycznych i fit, które bez wątpienia pomagają w odchudzaniu czy utrzymaniu prawidłowej wagi. Coraz więcej osób przechodzi na całkowity wegetarianizm lub weganizm. Jest to dobre wyjście nie tylko dla zwykłych osób, które chcą uzyskać bardziej doraźny efekt. Odpowiednio dobrana dieta jest wręcz konieczna w przypadku profesjonalnych sportowców.

Białko w diecie

Większość ludzi, którzy zmieniają swój sposób żywienia stają przed nie lada wyzwaniem – jak w naturalny sposób zapewnić organizmowi odpowiednia ilość białka? W zależności od tego, jaka jest waga danej osoby dawka jest inna. Jeszcze inne standardy spożycia białka panują wśród osób, które zawodowo zajmują się sportem czy też kulturystyką. Dieta wegańska polega przede wszystkim na tym, że z codziennego jadłospisu częściowo eliminuje się produkty pochodzenia zwierzęcego. Z tym wiąże się kolejne pytanie – czy roślinny odpowiednik tej substancji jest w stanie zapewnić jego odpowiednią ilość w przyjętej diecie. Białka złożone są przede wszystkim z aminokwasów. Te z kolei dzielą się na:

– endogenne,

– egzogenne.

Aminokwasów egzogennych dostarcza się w bardzo prosty sposób – spożywając białko pełnowartościowe zwierzęce w postaci codziennych posiłków. Endogenne z kolei organizm wytwarza sam. Pomimo tego, iż na rynku można bez problemu kupić wiele różnych specyfików białkowych, to jednak jego roślinny – niepełnowartościowy – odpowiednik nie jest w stanie zapewnić człowiekowi wystarczającej dziennej porcji białka. Jedynym wyjątkiem jest soja. Wszystkiemu jednak można zaradzić. Odpowiednie połączenia produktów bez problemu pozwoli zapewnić organizmowi jego odpowiednią ilość. Łączy się ze sobą produkty zbożowe z różnego rodzaju nasionami, pestkami lub roślinami strączkowymi.

Tofu w codziennym jadłospisie

W przypadku tego odpowiednika produktów sojowych istnieje wiele teorii. Internet obfituje w różnego rodzaju teorie spiskowe dotyczące działania tofu – nadmierne zmniejszenie poziomu testosteronu w męskich organizmach oraz wielu modyfikacjach genetycznych. Wszystkie te stwierdzenia są jednak mylące.

Jednak wszystko należy spożywać z głową i umiarem. Odpowiednia ilość tofu w diecie może wpływać pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Potwierdzone jest to, że zmniejsza ryzyko występowania nowotworów. Ułatwia również utrzymanie wagi.

Odpowiednio ułożona dieta i plan treningowy nie stawiają diety wegańskiej na straconej pozycji. Wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w jadłospisie bez problemu zastąpią wykluczone produkty zwierzęce. Często jej wdrożenie poprawia wydolność organizmu.