Dieta doktor Budwig – na czym polega?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stosowanie diety to wielka ingerencja w dotychczasowe nawyki żywieniowe. Warto więc dowiedzieć się o niej jak najwięcej nim przystąpi się do działania. Zdradzamy sekrety działania diety dr Budwig!

Powstanie i działanie diety dr Budwig

Johanna Budwig była cenionym, światowej sławy specjalistą w dziedzinie chemii, farmacji oraz fizyki. Jej badania skoncentrowane na tłuszczach doprowadziły do powstania diety, która… no właśnie. Na czym konkretnie polega i w czym tkwi jej sekret?

Dr Budwig odkryła, że większość badanych przez nią próbek krwi ma niedobory Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Po unormowaniu ilości NNKT we krwi doszło do znacznego usprawnienia działania błon komórkowych. Dieta ta polega więc przede wszystkim na dostarczeniu organizmowi odpowiednich tłuszczy, wykorzystując w tym celu olej lniany. Przechodząc na tę dietę należy więc wyeliminować wszelkie inne tłuszcze oraz szkodliwe substancje jak np. cukier, ze swojego jadłospisu. Jednak nie można sięgnąć po pierwszy lepszy olej ze sklepowej półki. Aby dieta była skuteczna, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów.

Olej olejowi nie równy

Najważniejsze w diecie dr Budwig jest regularne spożywanie oleju lnianego, który ma dużą zawartość kwasu linolenowego, a przede wszystkim jest tłoczony na zimno. Dlaczego to takie ważne? Inne metody przetwarzania oleju odbierają mu to, co jest w nim najcenniejsze, a mianowicie kwasy Omega 3. Wysokie temperatury bezpowrotnie je niszczą, a bez nich dieta traci sens. Olej więc musi być tłoczony na zimno i maksymalnie naturalny, bez dodatkowych chemikaliów, dzięki którym pozyskiwane są niektóre tłuszcze.

Bomba zdrowia

Decydując się na dietę dr Budwig, praktycznie rezygnuje się z tłuszczy zwierzęcych. W jadłospisie mogą pozostać jedynie ryby, które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta ta ma na celu zastąpić zbędne oraz szkodliwe tłuszcze tymi najlepszymi dla naszego organizmu. W tym celu należy przygotować specjalną pastę budwigową, na którą podajemy przepis!

Będziesz potrzebować 125 g białego sera, ponieważ białka siarkowe, które się w nim znajdują umacniają wiązania nienasycone kwasów tłuszczowych. Do tego olej lniany tłoczony a zimno oraz jogurt naturalny lub kefir o sprawdzonym wcześniej składzie. Wymienione składniki wymieszaj ze sobą i gotowe! Należy jednak pamiętać o odpowiedniej ilości oleju w zależności od celu wprowadzenia diety. Jeśli jest to czysta profilaktyka, wystarczą 2-4 łyżeczki. Natomiast w przypadku terapii 6-8 łyżek. Tak przygotowana porcja wystarczy na jeden dzień.

Dla kogo dieta dr Budwig?

Jeśli chcesz schudnąć oraz popracować nad swoją sylwetką, ta dieta nie jest idealną propozycją. Warto się jednak na nią zdecydować w przypadku problemów zdrowotnych. Zatem jeżeli masz otłuszczoną wątrobę, depresję, artretyzm, astmę czy schorzenia serca, nie ma wątpliwości, że ta dieta jest właśnie dla Ciebie! Pamiętaj jednak, żeby przechodząc na nią, poinformować o tym swojego lekarza.