Dieta czy zdrowe odżywianie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Od dawna wiadomo, że w parze z treningami i systematycznym uczęszczaniem na siłownie idzie zdrowe odżywianie oraz dieta. Te dwa pojęcia są jednak bardzo często ze sobą mylone-zdrowe odżywianie jest przez niektórych rozumiane jako jedzenie pięć razy dziennie sałaty i popijanie jej wodą, a dieta kojarzona jest z kolei z głodzeniem się i przez to chodzeniem ciągle w złym humorze. Warto więc dowiedzieć się więcej czym one się od siebie różnią i która z tych opcji będzie dla nas najlepsza.

Czy dieta zawsze oznacza odchudzanie?

Bardzo często proponując komuś coś słodkiego, słyszymy w odpowiedzi pełne wyrzutów i zdziwienia: „Nie ma mowy, jestem na diecie”! Co tak właściwie to oznacza? Czy dieta zawsze wiąże się z odchudzaniem? Z reguły odpowiedź w takim przypadku jest twierdząca. Osoby będące na diecie omawiają sobie przede wszystkim słodyczy, alkoholu i tłustych potraw, a wszystko po to, aby zgubić kilka zbędnych kilogramów. Dieta jest, więc najprościej mówiąc, zmianą dotychczasowego sposobu odżywiania. Może to wynikać z chęci zrzucenia wagi lub być konsekwencją różnych chorób, z którymi zmaga się nasz organizm i których objawy mogą zostać złagodzone poprzez zmienienie dotychczasowych nawyków kulinarnych. Na dietę przechodzą również osoby, które z przyczyn moralnych decydują się na przykład na zaprzestanie jedzenia mięsa – w takim przypadku można powiedzieć, że są oni również na diecie. Tak samo wygląda sytuacja z ludźmi rezygnującymi z jedzenia na przykład glutenu.

Dobra forma i piękny wygląd przez lata, czyli zdrowe odżywianie

Dieta bardzo często bywa chwilowa i jej zadaniem jest osiągnięcie danego celu-schudnięcie lub złagodzenie danych dolegliwości. Gdy stan naszego zdrowia się poprawia lub zrzucimy w końcu kilka znienawidzonych przez nas do tej pory kilogramów, dieta zazwyczaj odchodzi w niepamięć. I to jest znacząca różnica między dietą a zdrowym odżywianiem, którego głównym celem jest zachowanie zdrowia i świetnego wyglądu przez lata, a także zachowanie energii i odporności na różnego rodzaju choroby.

Zasady zdrowego odżywiania

Głównymi zasadami, którymi kierują się osoby, które chcą zdrowo się odżywiać to przede wszystkim ograniczenie spożycia cukru i soli, a zwiększenie spożywania owoców, warzyw i przede wszystkim picie dużej ilości wody. Niezmiernie ważne jest również regularne jedzenie posiłków oraz systematyczne uprawianie sportu. Kierując się tymi wskazówkami, w łatwy sposób można wydłużyć sobie życie i zmniejszyć ilość wizyt u lekarza, nie wspominając już o sto razy lepszym samopoczuciu i lepszym humorze.