Deskorolka – trening ciała i ducha

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kto powiedział, że jazda na deskorolce jest tylko dla dzieci i oprócz sporej dawki adrenaliny i zdrowej zabawy nie niesie ze sobą nic więcej? Jeśli ktoś tak sądzi, to jest w dużym błędzie. Jeśli kupisz swoją pierwszą deskorolkę i trochę potrenujesz, zobaczysz, jak poprawi się twoja kondycja fizyczna, a sylwetka będzie smuklejsza.

Jak to działa?

Zasada jest prosta –im większy wysiłek , tym więcej kalorii tracisz. Na deskorolce bardzo prosto poczuć tę prawdę już na pierwszym treningu. Jazda wymaga nie tylko świetnej sprawności fizycznej, ale też dobrej koordynacji ruchowej, zsynchronizowania ze sobą górnej i dolnej części ciała. Nie jest to łatwe dla amatora, ale na pewno do wyuczenia. Wystarczy, że masz dobre chęci, trochę siły i samozaparcia, aby zacząć jedną z fajniejszych historii sportowych w życiu. Co zyskasz? Na pewno wzmocnisz cały układ mięśniowy, a szczególnie mięśnie nóg i brzucha. Utrzymanie równowagi na desce wymaga ciągłego balansowania ciałem, schylania się, prostowania, wykonywania skrętów, podskoków itd. Cały czas pracują dwie nogi – jedna napędza deskę, druga utrzymuje całe ciało, a oprócz tego obydwie cały czas są w ruchu. Jeżdżąc na desce, usprawnisz też pas biodrowy, dzięki balansowaniu ciała w różnych kierunkach.

Trenuj koordynację i wyluzuj

Jazda na desce to nie tylko miłą atrakcja – wyskoki, tricki, rozwijanie dużej prędkości. To także nauka balansowania ciałem i nauka koordynacji ruchowej. Setki powtórzeń, hamowanie, zmiana kierunku jazdy, skręty tułowia i szukanie stabilnej postawy to szerokie spektrum ćwiczeń dla zmysłu równowagi i koordynacji ruchowej. Dzięki opanowaniu tych umiejętności odczujesz pozytywną zmianę podczas wykonywania innych aktywności fizycznych i codziennych czynności, szczególnie wielozadaniowych. Twoje mięśnie rozluźnią się i poczujesz większą swobodę ruchów, nie tylko podczas treningu sportowego, ale też podczas zwykłych zadań, wymagających większego natężenia uwagi i sprawności fizycznej.

Jaką deskę wybrać?

To zależy, jak będziesz jeździć. Jeśli chcesz po prostu dobrze się bawić, spokojnie szusując po miejskich uliczkach, wybierz najprostszą deskę klasyczną czyli skateboard. Z kolei, gdy szukasz deski do jazdy klasycznej, ale i do wykonywania ewolucji w skateparku, zdecyduj się na shortborad. Warto poczytać, obejrzeć i zastanowić się, która deskorolka na chwile obecna, byłaby dla ciebie najodpowiedniejsza.

Jeszcze więcej zastosowań oferuje deskorolka typu longborad. Jazda na niej to prawdziwa przyjemność  – klasyka, dancing, pomping, carving czy freestyle – zależnie do kaprysu i upodobań możesz trenować tak, jak lubisz najbardziej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem i coraz bardziej popularnym są tzw. Fingeroboardy. Tego typu deska powinna cię ucieszyć wtedy, gdy opanujesz technikę jazdy na zwykłej deskorolce. Fingerboardy to miniaturowe deski, podobne wizualnie do klasycznych, ale wymagające znacznie więcej umiejętności. Steruje się nimi za pomocą palców, dlatego nabycie takiej umiejętności to naprawdę duża sztuka, dostępna dla wybranych.