Czym jest Agmatyna? Jak działa ta substancja?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Agmatyna to substancja, którą można spotkać w składzie wielu suplementów przedtreningowych. Związek ten jest zakazany w Polsce, a mimo to wielu sportowców go zażywa. Jak działa?

Czym jest Agmatyna?

Agmatyna to suplement, który powstaje w wyniku dekarboksylacji L-argininy. Arginina bierze udział w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego metabolizmu, substancja ta jest wszechstronnie stosowana przez sportowców, by podnieść wydolność i przyspieszyć regenerację mięśni podczas treningów.

Jej pochodna, czyli siarczan agmatyny, nie została jeszcze dokładnie zbadana. Nie znamy skutków ubocznych, które może ona powodować. Jak działa specyfik? Czy jest bezpieczny?

Jak agmatyna działa na ludzki organizm?

Agmatyna jest stosowana przez niektórych sportowców, by pobudzić organizm. W wyniku jej stosowania możliwe jest doprowadzenie do tzw. efektu „pompy mięśniowej”.

Suplement może wpływać na pracę układu nerwowego, substancja ta uczestniczy w:

 • Regulowaniu poziomu tlenku azotu w organizmie,
 • Regulowaniu pracy układu krążenia poprzez zwiększanie przepływu krwi,

Działanie agmatyny to także:

 • Optymalizacja poziom hormonu stresu – kortyzolu,
 • Zwiększenie poziomu hormonu szczęścia – dopaminy,
 • Poprawa samopoczucia i nastroju,
 • Przyspieszenie regeneracji organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Stosowanie suplementów z agmatyną może podnieść siłę oraz wytrzymałość trenującego, dzięki czemu treningi będą bardziej efektywne. Udowodniono także, że agmatyna poprawia pamięć i sprzyja koncentracji.

Specyfiki, w których składzie znajdziemy agmatynę mogą kosztować od 60 złotych do nawet 325 złotych za paczkę. Sprzedawana jest ona zazwyczaj w formie proszku, w foliopakach lub plastikowych opakowaniach.

Inne składniki, które często wchodzą w skład suplementów dla sportowców, to także:

 • GPLC – substancja wspomagająca organizm podczas wysiłku treningowego,
 • Cytrulin – substancja, która poprawia regenerację mięśni,
 • Beta Alanina – substancja, która redukuje zmniejszenie fizyczne,
 • L-norwalina – wykorzystywana do regeneracji tkanki mięśniowej po wysiłku,
 • Synefryna – substancja, która podkręca metabolizm i zmniejsza apetyt,
 • Sulbutamina – substancja, która wpływa korzystnie na poprawę pamięci i koncentracji,

Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania danej substancji. Nie należy także pod żadnym pozorem przekraczać zalecanych dawek!