Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Zastanawia Cię, czy w ciąży można ćwiczyć? Szukasz sportu, który pozwoli Ci utrzymać kondycję i nie zaszkodzi dziecku? Podpowiadamy, jaki sport w trakcie ciąży można uprawiać! Zapraszamy do lektury!
Ćwiczenia fizyczne są zalecane przez lekarzy dla kobiet w stanie błogosławionym, ponieważ pozwalają utrzymać dobrą kondycję przyszłej mamy. Odpowiednio dobrana dyscyplina może także przygotować lepiej do porodu i pomóc znieść bolesne dolegliwości.
Jedną z dyscyplin, które są zalecane dla ciężarnych kobiet, jest fitness. Dzięki ćwiczeniom organizm może szybciej wrócić do formy po porodzie, regularna aktywność fizyczna zapobiega także powstawaniu zakrzepów i hemoroidów.
Regularna aktywność fizyczna zapobiega powstawaniu żylaków i rozstępów, wzmacnia kobiece ciało i wpływa pozytywnie na psychikę. Dzięki ćwiczeniom organizm, zarówno matki, jak i dziecka, jest odpowiednio dotleniony. Dyscypliny wskazane dla przyszłych mam to pływanie i jogging (na krótkich dystansach i po płaskim terenie). Zalecane są także długie spacery, aerobik, aqua aerobik, stretching, ćwiczenia na rowerku stacjonarnym oraz joga. Kobiety w ciąży mogą także śmiało uprawiać nordic walking w pięknych okolicznościach przyrody. Przed wizytą na basenie należy dobrze się rozgrzać i nie ćwiczyć zbyt forsownie.
Kobiety w stanie błogosławionym nie powinny przemęczać i przeciążać organizmu, dlatego niektóre dyscypliny sportowe są w tym czasie niewskazane, a nawet zabronione. Na czas ciąży należy zarzucić treningi dyscyplin, które mogą powodować urazy i kontuzje, a także unikać czynności, w trakcie wykonywania których ciężarna może zostać narażona na utratę równowagi i upadek.
Dla ciąży i zdrowia dziecka mogą być niebezpieczne:
Ćwiczenia fizyczne są niewskazane dla kobiet, które mają problemy z nadciśnieniem lub trudności z utrzymaniem ciąży. W przypadku, gdy ciężarna odczuwa ból w klatce piersiowej lub brzuchu, ma zawroty głowy, mdłości lub problemy z oddychaniem, ćwiczenia należy niezwłocznie przerwać.
Uwaga: Po 20 tygodniu ciąży odradzane jest ćwiczenie w pozycji leżącej!