Czy wiesz o istnieniu ćwiczeń, które mają wpływ na regulacje poziomu hormonów? Jeśli nie, to warto zgłębić tą wiedzę i wykorzystać w swoim treningu.
Hormony – jak działają na nasz organizm?
Hormony to substancje, które są produkowane przez układ dokrewny. Działają razem z układem nerwowym i odpowiadają za co czujemy, w jaki sposób myśli i jak się zachowujemy. Hormony biorą też ważną role we wzroście i rozwoju fizycznego organizmu. Warto więc wiedzieć czym są ćwiczenia regulujące poziom hormonów, aby w łatwy sposób zadbać o zdrowie. Poza tym wpływają na:
- Determinowanie cech płciowych
- Usprawniają działanie wielu organów
- Kontrolują zużycie i magazynowanie energii
- Regulują cykl reprodukcyjny
- Aktywują bądź dezaktywują enzymy
Aktywność fizyczna a gospodarka hormonalna
Pod czas ćwiczeń ludzkie ciała produkują wiele substancji chemicznych i neurochemicznych, które mają na celu zatrzymanie stresu i obciążenia wynikającego z wysiłku fizycznego. W trakcie wykonywanych ćwiczeń organizm dostosowuję metabolizm i pracę układu krążeniowego i oddechowego, a więc układ nerwowy i endokrynologiczny koordynuje zmiany za każdym razem, gdy ćwiczymy. Właśnie dzięki, temu organizm ma możliwość na regenerację po wysiłku. Ćwiczenia regulujące hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu do końca danego dnia i w późniejszym okresie.
Hormony – które można aktywować ćwiczeniami
Oto hormony, które możesz regulować bądź aktywować w zależności od potrzeb twojego organizmu poprzez ćwiczenia.
- Hormon wzrostu – Zwiększa masę kości, mięśni i ilość kolagenu. Uczestniczy w metabolizmie tłuszcza, a jego produkcja zaczyna się już po 25 minutach ćwiczeń. Może się zwiększać w zależności od intensywności i długości wykonywanego treningu.
- Hormon antydiuretyczny – Te hormony pomagają w przyjęciu pęcherzowi wody, która została wypita.
- Prolaktyna – Jej poziom wzrasta stopniowo podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Wpływa ona na rozwój gruczołów mlecznych, przetwarzanie soli przez nasze ciało jak również, na produkcje mleka w czasie karmienia.
- Endorfiny – Utrzymywanie ćwiczeń regularnych i intensywnych przez 3 razy w tygodniu po 60 minut powoduję produkcje endorfin, czyli jak już wszystkim zwane hormony szczęścia. Endorfiny poprawiają samopoczucie i zwalczają odczuwanie złych emocji.
Jeśli więc chcesz wprowadzić ćwiczenia regulujące poziom hormonów, pamiętaj, aby trwały one odpowiednio długo i były regularne. Dobieraj odpowiednio pod siebie ich intensywność, aby nie przeciążać organizmu, a korzystać z dostarczanego ruchu.