Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Lubisz się ruszać i pracować nad swoją kondycją? Możesz wybrać trening crossfit, czyli połączenie treningu siły i kondycji, a także wydolności w każdej strefie.
Trening crossfit jest swego rodzaju treningiem siły i kondycji, a także wytrzymałości w jednym. Obejmuje on wiele dyscyplin sportowych, od klasycznych treningów siłowych (np. martwy ciąg) przez treningi biegowe (np. interwały), elementy plyometryki (chociażby wieloskoki), aż po pływanie, jazdę na rowerze czy wiosłowanie. Celem wykonywanych ćwiczeń jest to, że muszą one cię przygotować do wszelkiej aktywności pod względem siły i wytrzymałości. Podczas wykonywania ćwiczeń siłowych, cross fit opiera się wyłącznie na wykonywaniu najprostszych ruchów, z pominięciem ćwiczeń izolowanych i na sprzęcie, chociażby wznosach ramion ze sztangielkami. Nie należy, zatem mylić treningu crossfit z treningiem opartym o ćwiczenia izolowane i na maszynach. Nie jest się w stanie ułożyć treningu łącząc biegi i ćwiczenia z obciążeniem. Warto, zatem skorzystać z treningu crossfit, który w zasadzie jest odpowiedzią na przestarzałe pomysły treningowe. A więc co możemy powiedzieć o zaletach takiego treningu? Skoro są zalety, to i również mogą pojawić się wady.
Trening crossfit jest ciekawy, a w dodatku nie nudzi, ponieważ każdego dnia, przykładowo przez miesiąc można wykonywać różne ćwiczenia w każdej sesji treningowej. Taka forma aktywności pomaga budować siłę, sprawność, szybkość i koordynację, a także uczy wyzwalać w sobie moc. Pomaga również w kształtowaniu siły funkcjonalnej, często przydatnej w wielu dyscyplinach sportowych. Trening crossfitu jest z reguły krótkotrwały, przez około 20 minut pozwala wykonać cały, często ciężki trening, oszczędzając przy tym czas. Nie potrzeba dla niego wielu ćwiczeń i sprzętu treningowego, w nieskończoność możesz zwiększać stopień trudności. W trakcie treningu pracujemy nad wytrzymałością tlenową i beztlenową, a także rozwijamy mięśnie brzucha i pleców.
Jednak taki trening oprócz swoich zalet, ma również wady. Jeżeli za crossfit bierze się osoba w podeszłym wieku czy osoba chora bądź niewytrenowana, może on być zbyt dużym obciążeniem. Pamiętaj, by intensywność treningu dostosować pod siebie. Pamiętaj jednak, że intensywne sesje treningowe mogą kolidować z innym treningiem siłowym, czy też biegowym bądź treningiem sportów walki. Musisz znać swoje ciało, by odpowiednio dobrać sesję crossfit do swojego treningu. Jeśli natomiast forsujesz się na innej dyscyplinie sportowej, to wiedz, że może dojść do przetrenowania organizmu. Trzeba, zatem dobrze poznać elementy techniczne, dość często skomplikowanych ćwiczeń crossfit, tylko niewielka liczba osób wykonuje je poprawnie w klubach czy na siłowni.
Reasumując, trening crossfit jest ciekawą formą aktywności fizycznej. Jednak należy uważnie do niego podchodzić, gdyż źle dobrany plan treningowy może być odwrotny w skutkach niż zamierzony cel.