Co zjeść od razu po treningu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Co zjeść po treningu? W jakim odstępie czasu od niego to zrobić i czy mogę coś zjeść, gdy ćwiczę wieczorem? Odpowiadamy na te i wiele więcej pytań!

Jeść, czy nie jeść? Oto jest pytanie

Niezależnie od tego, czy trening był bardzo intensywny, czy też trochę mniej, zawsze należy coś zjeść, kiedy jesteś już po. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ dobrze przygotowany posiłek pomoże zregenerować mięśnie i zachować upragnioną kondycję. To mit, że po ćwiczeniach można zjeść cokolwiek, bo w końcu po takim wysiłku się należy. Nie, jeżeli Twoim celem jest poprawa sylwetki, kondycji albo rozrost masy mięśniowej. Wtedy najlepiej, jeśli przygotujesz sobie posiłek składający się z białka oraz węglowodanów. To połączenie jest istotne, bo dzięki niemu uwolnisz insulinę, która odbuduje glikogen. Co więcej, tak dobrany posiłek stymuluje transport aminokwasów w organizmie do mięśni, które przez to się odbudowują.

Teraz trochę o momencie, w którym warto zasiąść do jedzenia. Najlepiej, jeżeli zrobisz to około 1,5 godziny od zakończenia ćwiczeń. Nie jest to jednak restrykcyjny okres. Sięgając po jedzenie godzinę po treningu, nie stanie się nic złego. Ważne, żeby spożyć coś niezależnie od tego, czy ćwiczy się rano, czy wieczorem. Jeżeli nie chcesz objadać się na noc, po prostu zjedz trochę mniej, lecz nie kładź się do łóżka z uczuciem głodu.

Nie mam czasu na przygotowanie czegoś konkretnego!

To najczęstszy problem osób, które rozpoczynają swoją przygodę z regularnymi ćwiczeniami. Z czasem, kiedy wpada się już w odpowiedni rytm, a sport sprawia coraz mniej wysiłku, znajduje się również czas na przyrządzenie jedzenia wcześniej. Radzimy jednak, jak uzupełnić dietę zaraz po treningu dla tych, którzy są wiecznie zabiegani.

Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na owoce. Tak więc sięgnij po banana z kafirem lub jogurtem. Jeżeli lubisz, kup sobie wcześniej przygotowane musli lub specjalny baton węglowodanowo-białkowy. Sklepy ze zdrową żywnością oferują mnóstwo propozycji na niewielkie, pełnowartościowe przekąski. Poszukaj więc produktów z orzechami, daktylami oraz ziarnami, które idealnie sprawdzą się po treningu!

Treściwie i zdrowo

Jeżeli masz trochę czasu, siły i ochoty na ugotowanie czegoś smacznego w domu, a potem zapakowanie sobie tego na siłownię, czy fitness, skorzystaj z kilku naszych propozycji. Przepisy nie są trudne i nie zabiorą więcej niż kilka minut. Najważniejsze to wiedzieć, co najlepiej wpłynie na organizm po ćwiczeniach. Tak więcej warto ugotować sobie pełnoziarnisty makaron, dodając do niego kurczaka, indyka czy wieprzowinę. Dopraw danie odrobiną pieprzu oraz soli, wkrój ulubione warzywa np. cukinię, marchewkę czy seler naciowy. Jeżeli nie masz pomysłu na mix warzyw, zawsze możesz kupić już gotowy. Co prawda mieszanka będzie zamrożona, ale po uprzednim przeczytaniu jej składu, możesz śmiało z niej korzystać!

Jeśli należysz do miłośników posiłków na słodko, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie przyrządzenie ryżu z owocami. Mogą to być jabłka, śliwki lub morele. Zależy, za czym przepadają Twoje kubeczki smakowe.

Po treningu nie stroń też od pełnoziarnistego pieczywa. Bułka z kurczakiem, masłem orzechowym i warzywami sprawdzi się perfekcyjnie!