Co to core trening?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trening core związany jest z ćwiczeniami mięśni głębokich, a także z ogólną stabilizacją ciała oraz koordynacją ruchową. Wzmacniają mięśnie odpowiadające za wszystkie ruchy człowieka, a także wpływają na ich uelastycznienie Systematyczne ćwiczenia wspomaga procesy związane z rehabilitacją, a także wpływają na zwiększenie siły i poprawności ruchowej.

Słowo Core pochodzi z języka angielskiego, i oznacza rdzeń, jądro. Odnosi się do samej istoty ćwiczeń, która polega na wzmocnieniu centrum, czyli tułowia, i kręgosłupa. Treningi core wpływają na stabilizację prawidłowej postawy i wzmocnieniu całej sylwetki.

Pozytywne aspekty treningu

Trening Core niestety jest bardzo często pomijany w planie ćwiczeń. Wiele osób uprawiających sport jest zdania, że skoro posiada zdrowy kręgosłup, i nic im nie dolega, nie ma potrzeby skupiania się na tego typu ćwiczeniach. Jednak nawet dodatkowe 20 minut, poświęcone na wzmacnianie mięśni głębokich, może przynieść niesamowite rezultaty. Im silniejsze są mięśnie tułowia, tym pojawia się mniej kontuzji. Silne mięśnie, szczególnie to odpowiadające za prawidłową postawę, przekładają się na większą pracę organizmu. Uchronią także przed kontuzjami, wpływającymi na spadek motywacji, oraz ogólną wydolności organizmu. Trening core jest niezwykle istotny w bieganiu. Wzmocnione mięśni tułowia wpływa na poprawę ergonomii biegu, a także na siłę i szybkość. Dzięki temu można pokonywać większy dystanse, w krótszym czasie. Regularne trenowanie core wpływa na rozwiązanie problemów związanych z bólem kręgosłupa. W trakcie tego typu treningu wzmacniane są także mięśnie brzucha. Ćwiczenia te nie są ukierunkowane na rzeźbienie, to jednak angażuje wszystkie mięśnie, dzięki czemu te uwidaczniają się i wzmacniają.

Czym jest Core trening

Trening core ten jest idealny dla każdego, zarówno dla osób które podnoszą ciężary, ćwiczą sztuki walki lub pływają. Ćwiczenia zawarte w programie Core wpływają na mięsień poprzeczny brzucha, którego praca powoduje podniesienie ciśnienia wewnątrz brzucha i wpływa na utrzymanie sztywności i stabilności części lędźwiowej kręgosłupa. Aktywowany jest tak że mięsień wielodzielny, który odpowiedzialny jest za utrzymanie kręgosłupa prosto. Ponad to są to ćwiczenia nie wymagające dużej sprawności ani kondycji, są więc także idealnym  zestawem do rozpoczęcia treningów przez osoby początkującej

Przykładowy zestaw ćwiczeń

Podstawą każdego treningu z grupy Core są wszelkiego rodzaju deski, wzmacniające całe ciało. Częstym ćwiczeniem jest naprzemienne unoszenie rąk i nóg z pozycji deski. Ćwiczenie to także poprawia koordynację. Innym ćwiczeniem który można wykonywać w tej pozycji jest bieg górski. Polega na naprzemiennym podnoszeniu nóg w pozycji deski. Popularne są wszelkiego rodzaju ćwiczenia, wzmacniające mięśnie miednicy, a więc jej rotacje, czy odchylenia. Do treningów często wykorzystuje się obciążenie własnego ciała, bez dodatkowych utrudnień.

Fraza: core trening