Co lepsze – Spirulina czy Chlorella

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na świecie dużo jest suplementów diety, ale dwa z nich są coraz bardziej popularniejsze. Zatem co według nas może okazać się lepsze, Spirulina czy Chlorella?

Co lepsze – Spirulina czy Chlorella 

Wśród suplementów diety, dwa z nich zasługują na szczególną uwagę. Należą one do klasy alg słodkowodnych i same w sobie zawierają wartościowe substancje odżywcze. Więc co będzie lepsze Spirulina czy Chlorella? Jakie między nimi są różnice? Jakie mają właściwości? Która jest smaczniejsza?

Spirulina i Chlorella – właściwości

Spirulina i Chlorella dla organizmu ludzkiego to same korzyści. Zawierają duże ilości białka lepszego od białka zwierzęcego, a także są bogate w witaminy i minerały, jak również bogate są w makro i mikroelementy. Same w sobie posiadają odpowiednią dawkę kwasów omega-3, GLA oraz beta-karoten i RNA. Jednakże każda z nich ma swoje unikatowe właściwości.

Spirulina i jej unikatowe właściwości:

 • biodostępność składników odżywczych, strawna ściana komórkowa,
 • źródło kwasu GLA,
 • pełnowartościowe białko – wszystkie egzogenne aminokwasy,
 • wpływa na odbudowę ścian tętnic,
 • reguluje poziom ciśnienia krwi,
 • wspomaga układ odpornościowy,
 • obniża poziom złego cholesterolu LDL.

Chlorella i unikatowe właściwości:

 • źródło chlorofilu,
 • silne właściwości detoksykacyjne,
 • wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich,
 • bogata w kwas RNA,
 • wysoka zawartość beta-karotenu,
 • stymuluje florę bakteryjną, poprawia stan jelit,
 • wspomaga utrzymanie właściwego pH przewodu pokarmowego. 

Spirulina i Chlorella – różnice 

Mimo, iż oba suplementy diety mają podobne działanie, to jednak między nimi występują drobne różnice.

Chlorella w przeciwieństwie do Spiruliny zawiera więcej chlorofilu (3 – 5 %). To największa dawka barwnika w pożywieniu. Chlorella także lepiej oczyszcza organizm, a to za sprawą struktury cząsteczkowej i zawartości chlorofilu. Dodatkowo wiąże ona ze sobą metale ciężkie i inne toksyny w przewodzie pokarmowym chroniąc organizm przed uszkodzeniami.

Z kolei Spirulina łatwiej niż Chlorella trawi pokarmy. Jej ściana komórkowa trawiona jest przez układ trawienny w stu procentach, inaczej niż Chlorella, której ściana komórkowa składa się z celulozy. Nasz organizm nie posiada w układzie trawiennym enzymu celulazy, więc ciężko jest przebić się przez włókna celulozy. Zatem warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego suplementu diety i rozerwalną ścianę komórkową. Ponieważ wtedy soki trawienne łatwo dostają się do alg i mogą je strawić. Spirulina ma także bardziej zróżnicowany skład niż Chlorella. Po prostu Spirulina dostarcza do organizmu więcej składników odżywczych niż Chlorella. Posiada także więcej białka i żelaza, a także niezbędne aminokwasy oraz cynk, wapń, fosfor czy potas i witaminy A, B, C, D, E. Spirulina to także źródło kwasu GLA, co wpływa na łagodzenie objawów alergii i obniżenie ciśnienia krwi. Spirulina wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszej skóry.

Jaki jest nasz wybór?

Jeżeli chcesz się odchudzić i pozbyć się wszelkich toksyn z organizmu, to zdecydowanie powinieneś wybrać Chlorellę. Jednakże, jeśli stawiasz na wzmocnienie organizmu, to lepsza okaże się Spirulina. Chlorella oczyści organizm i go odżywi, zaś Spirulina dostarczy organizmowi więcej składników odżywczych, bogatych w białko. Chyba, że wolisz połączyć detoks i wzmocnienie organizmu w jedno, więc poszukaj takiego suplement diety, który połączy ze sobą Spirulinę i Chlorellę.