Cardio – co to takiego? Jak ćwiczyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trening cardio to forma ćwiczeń mająca na celu poprawę wydolności układu krążenia. Na czym polega cardio? Co to takiego? Jak ćwiczyć? Zapraszamy do lektury i… ćwiczeń!

Trening Cardio – co to takiego?

Trening Cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe, w których trakcie tętno osoby ćwiczącej podnoszone jest do około 80% maksymalnego tętna i jest utrzymywane na tym poziomie, po to, by zapewnić maksymalną efektywność treningu. Głównym celem ćwiczeń cardio jest pobudzenie układu krążenia i oddechowego, a także poprawa kondycji i wzmocnienie mięśni, serca i płuc.

Dla kogo jest zalecany trening cardio?

Trening cardio wpływa na poprawę wydolności serca, dotlenia organizm i pomaga schudnąć. Regularne ćwiczenia redukują stres i zmniejszają ryzyko wystąpienia takich chorób jak zawał serca, udar mózgu, cukrzyca oraz miażdżyca. Ponieważ poziom intensywności treningu można regulować, metoda ta jest zalecana dla wszystkich osób, niezależnie od ich wieku, płci lub kondycji.

Trening Cardio – jak ćwiczyć prawidłowo?

Trening Cardio to każdy rodzaj wysiłku, który pobudza serce do wzmożonej pracy.

Do treningów cardio należą:

  • Jogging
  • Jazda na rowerze
  • Marszobiegi
  • Pływanie
  • Nordic walking
  • Aerobik
  • Jazna na nartach lub łyżwach
  • Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym
  • Ćwiczenia na bieżni

Jak prawidłowo ćwiczyć?

Trening cardio to metoda ćwiczeń wykorzystująca wiedzę na temat ludzkiej fizjologii. W trakcie ćwiczeń należy monitorować tętno osoby ćwiczącej. Maksymalne tętno zależy od wieku osoby trenującej, oblicza się je, korzystając z prostego wzoru: HRmax = 220 – wiek.

Maksymalne tętno dla osoby 25–letniej wynosi około 195 uderzeń serca na minutę. W trakcie treningu cardio osoba ta powinna więc utrzymywać tętno na poziomie około stu dwudziestu uderzeń na minutę.

Kiedy trening cardio jest skuteczny?

Trening cardio należy wykonywać z pulsometrem lub ćwiczyć na urządzeniach, które dokonują pomiarów w trakcie aktywności. Aby cieszyć się skutecznymi efektami treningu, należy ćwiczyć  regularnie, od 20 do 40 minut dziennie, co najmniej trzy razy w tygodniu. Osoby, które chcą poprawić swoją kondycję, powinny stopniowo wydłużać czas treningów. Sam trening nie wystarczy, należy również pamiętać o zdrowej diecie!