Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Mało kto wie jak ważny jest krzem, a jak dowodzą naukowcy, jego niedobór może prowadzić nawet do śmierci.
Krzem ma specjalne znaczenie dla życia i zdrowia ludzi. W organizmie znajduje się w nadnerczach, tarczycy, przysadce. Największą jego koncentrację odnotowano we włosach i paznokciach. Jednym z elementów kolagenu jest właśnie krzem – podstawowe białko tkanki łącznej. Główną role jaką odgrywa to udział w reakcji chemicznej spajającej oddzielne włókna kolagenu i elastyny, co zapewnia tkance łącznej wytrzymałość i sprężystość. Jest konieczny do budowy i prawidłowego funkcjonowania skóry, naczyń krwionośnych i kości.
Niedobór krzemu powoduje opóźnienie pogorszenie stanu skóry, wzrostu u dzieci, odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych (zwłaszcza w aorcie), włosów i paznokci, choroby kości, więzadeł i inne uszkodzenia tkanki łącznej. Niski poziom krzemu utrudnia znacznie zrastanie się złamanych kości. Hamuje również wchłanianie się aluminium w mózgu, więc jego niedobór przy jednoczesnym częstym kontakcie z aluminium może być jednym z czynników warunkujących rozwój choroby Alzheimera.
Krzem zapobiega odkładaniu się cholesterolu oraz odpowiada za prawidłowy przepływ informacji między mózgiem, a naczyniami krwionośnymi. Dzięki takiej dobrej komunikacji obkurczanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych przebiega prawidłowo. Krzem spełnia bardzo ważną funkcję w procesie tworzenia oraz regeneracji chrząstek, kości, ścięgien w naszym organizmie. W miejscach gdzie jest lub było złamanie jego wzrasta znacznie jego poziom. Jego obecność w organizmie jest niezbędna w czasie choroby Alzheimera, profilaktyki przeciw osteoporozie, miażdżycy , cukrzycy, chorobie nowotworowej oraz wielu innych.
Aktualnie ponad 90% społeczeństwa na świecie ma niedobór krzemu, w Polsce prawie 100%. Ma on ogromne znaczenie zarówno jako element strukturalny, jak również w pracy wielu systemów, takich jak: gospodarki wodnej, enzymatycznego, komunikacji na poziomie komórkowym, odpornościowego.
Krzem odgrywa bardzo ważną rolę dla ludzkiego organizmu. Zapotrzebowanie wynosi 20 mg na dobę. Szkoda że przetworzone jedzenie dostarcza nam tylko zaledwie 3 mg krzemu na dobę, przez co około 90 proc. ludzi cierpi z powodu niedoboru tego pierwiastka. Krzem ma też takie fajne właściwości dzięki którym: usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu, ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie.
Z warzywami, owocami i innymi produktami człowiek powinien codziennie dostarczać 10-20mg krzemu. Ta dawka jest konieczna do normalnej aktywności życiowej, wzrostu i rozwoju organizmu. Tymczasem obecnie, spożywamy wysoko przetworzoną żywność, w ciągu doby otrzymujemy z wodą i jedzeniem średnio 3,5mg krzemu, a tracimy około 9mg!
Krzem bierze udział w obiegu glinu, magnezu, fluoru oraz innych związków mineralnych, ale szczególnie mocno oddziałuje z wapniem i strontem. Dzięki właściwościom adsorpcyjnym krzemma zdolność przyciągania do siebie wirusów, grzybów, pasożytów i bakterii, które są następnie wydalane z organizmu. Krzem dzięki swym chemicznym właściwościom tworzy elektrycznie naładowane układy koloidalne, które mają zdolność odsorbowania wirusów i mikroorganizmów chorobotwórczych groźnych dla człowieka.
Badania potwierdzają, iż odpowiedni poziom pozwala zachować równowagę i umożliwia wchłanianie 70-ciu innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich struktur i układów organizmu. Krzem bierze udział w procesach metabolicznych wapnia, sodu, siarki, chloru, cynku, fluoru i wielu innych.
Poziom zaopatrzenia w pierwiastek różni się w zależności od płci, wieku i stanu fizjologicznego. Największe zapotrzebowanie mają kobiety karmiące, kobiety w ciąży i dzieci. Z wiekiem zapotrzebowanie na krzem maleje.
Objawy niedoboru krzemu:
Przyczyny niedoboru krzemu:
Naturalne źródła krzemu to warzywa. Jednym ze sposobów na uzupełnianie krzemu jest picie wody krzemowej przygotowanej przez namaczanie okruchów czarnego krzemienia. Krzemień aktywuje wodę, oczyszcza ją i nasyca homeopatycznymi dawkami krzemu. Wystarczy jedynie kupić kilka krzemieni, wrzucić je do 5-litrowego baniaka z wodą i odstawić na 3-5 dni. Uwaga, nie należy wypijać wody z dna (ostatnie 3-4cm), ponieważ mogą znajdować się tam zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji z krzemem. Wodę krzemionkową najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, wtedy na długo zachowuje swoje właściwości.
Można też robić herbaty ze skrzypu polnego, jednak zawiera tak zwaną antywitaminę b1, w związku z czym w przypadku dłuższej kuracji zielem skrzypu należy przyjmować tiaminę czyli witaminę B1. Napar ze skrzypu polnego można dodawać do kąpieli lub pić w postaci herbatki ziołowej. Wystarczy 60 gramów skrzypu polnego umieścić w garnku o pojemności 8-10 litrów, zalać wodą, zagotować i odstawić na 3-4 godziny. Gotowy napar można pić, gotować na nim potrawy, stosować jako kompresy czy płukanki do gardła.
Ten cenny pierwiastek znajdziesz w: ciemnym pieczywie, produktach zbożowych z pełnego przemiału, kaszy, otręby, płatki oraz wiele gatunków warzyw i owoców (szparagi, pietruszka, szpinak, chrzan, kalafior, seler, ogórki, pestki słonecznika, rzodkiewka, ziemniaki, marchew, pieczarki, kukurydza, jabłka, soja, cebula, suszone śliwki), pokrzywie, rdeście ptasim, podbiale. Chce tu zaznaczyć że gleby teraz są bardzo wyjałowione przez chemikalia którymi są karmione. Dlatego warzywa, ziarna, orzechy, owoce mają mniej substancji niż kiedyś. Dlatego polecam picie wody krzemionkowej. Przy okazji zaoszczędzimy na wodzie pitnej.
Jak ograniczyć braki krzemu w organizmie?