Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Bóle stawów i kości należą do niezwykle nieprzyjemnych schorzeń. By skutecznie im zapobiegać, warto dowiedzieć się, czym są spowodowane oraz co mogą oznaczać.
Rodzajów buli kości i stawów jest bardzo wiele. ich powodem mogą być różnorakie schorzenia, które nie zostały wcześniej zaleczone, lub bóle pourazowe czy ogólnoustrojowe.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kości jest osteoporoza. Jest to choroba która bardzo długo nie daje o sobie znać, a jej wynikiem jest zwiększona łamliwość kości. Osteoporoza jest chorobą szkieletu, najczęściej dotyczy kręgosłupa, kości przedramienia i kości udowej. Sprawia, że kości są bardziej podatne na uszkodzenia. Jest to wynikiem zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury. Najczęstszym rodzajem osteoporozy jest osteoporoza pierwotna, która jest naturalną konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. U kobiet zaczyna się rozwijać po menopauzie, natomiast u mężczyzn w wieku podeszłym. Chociaż jest to proces naturalny, istnieje wiele czynników, które mogą przyspieszyć jej pojawienie się. Innym typem osteoporozy jest osteoporoza wtórna. Jest wynikiem stosowania nieodpowiednich leków, lub przebytych chorób. Może dotknąć osoby w każdym wieku. Jej rozwojowi sprzyjają zaburzenia hormonalne a także choroby układu pokarmowego. Inną przyczyną bólu kości jest osteomalacja. Jest to choroba metaboliczna, spowodowana brakiem witaminy D oraz zaburzeniami w gospodarce wapniowej organizmu. Jej wynikiem jest osłabienie mięśni, oraz odczuwanie bólu miednicy kręgosłupa i klatki piersiowej. Osoby które cierpią na tą chorobę, mają jej bardzo widoczne objawy. Zauważyć można odkształcenie kończyn w kształcie litery O, także znacznie trudności ze wstawaniem z krzeseł oraz w poruszaniu się. Kolejną wywołującym bóle kości jest Hiperostoza. jest to choroba kręgosłupa, która powstaje na skutek nieleczonego bólu tego odcinka szkieletu.
Najczęstszymi powodami osteoporozy jest zła dieta. Przede wszystkim nie dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości wapnia, witaminy D, a także niedożywienie. Zgubny wpływ ma mała aktywność fizyczna, a także nadużywanie alkoholu oraz papierosów. By skutecznie zapobiegać bólom kości, ważne jest jest wprowadzenie do codziennej diety składników, które są bogate w wapń oraz witaminę D. Zaniedbanie schorzeń może powodować drętwienie rąk oraz nóg, a także zmniejszyć ruchomość stawów. By się uchronić, ważna jest odpowiednia aktywność fizyczna, nakierowana na wzmocnienie mięśni przy kręgosłupie.
Ból stawów to ból zlokalizowany w obrębie struktur takich jak więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe. Przyczyny powstawania jest bardzo wiele. Dzielą się one na przyczyny związane ze stanem zapalnym, oraz wynikające z uszkodzeń mechanicznych. Najczęstszym powodem jest przeciążenie struktur otaczających staw. Natomiast u osób starszych często przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Prognozując bóle stawów trzeba wziąć pod uwagę czas trwania dolegliwości, oraz powód jej powstania. Istotną informacją dla lekarza jest sposób, w jaki zostały przeciążone. Często dzieje się to w wyniku uprawiania sportu czy czynności zawodowych .Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest charakter bólu stawów. Wyróżnić można rodzaj bólu mechaniczny, który wywołany jest podczas wykonywania jakiejś czynności, oraz zapalny, który utrzymuje się przez cały czas. Najczęściej pojawia są rano, utrudniając poranne wstawanie, jednak mija w trakcie dnia.
Z bólem stawów można radzić sobie samodzielnie, odciążając go, stosując okłady z lodu lub leki przeciwbólowe. Odciążenie stawu polega na ograniczeniu nadmiernej aktywności, by uniknąć powstawania dalszych uszkodzeń. Niezbędna jest rehabilitacja, poprawiająca kondycję stawów.