Bieganie – poznaj powody, dla których warto uprawiać jogging!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Co daje bieganie? Jakie korzyści płyną z regularnego uprawiania joggingu? Czym jest plogging? Poznaj najważniejsze powody, dla których warto regularnie biegać!

Bieganie – sport dla każdego?

Bieganie to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych sportów, przeznaczony praktycznie dla każdego. To dyscyplina tania i dostępna dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, zawodu, czy miejsca zamieszkania. Biegać można niemal wszędzie i o każdej porze dnia, wystarczą chęci, silna wola i dobre sportowe buty!

Powody, dla których warto biegać

Dlaczego warto biegać? Regularne treningi poprawiają pracę układu krążenia, wzmacniają serce, stawy i mięśnie, a także pomagają zgubić zbędne kilogramy. Badania dowiodły, że bieganie zapobiega cukrzycy typu II oraz przeciwdziała osteoporozie. Dzięki biegom redukujesz stres, dotleniasz organizm, modelujesz sylwetkę oraz poprawiasz wydolność organizmu, jego kondycję i wytrzymałość. Bieganie wpływa pozytywnie na sen oraz samopoczucie, jest tanie i dostępne dla każdego. Sam widzisz, że powodów do biegania jest bardzo dużo!

Plogging – czyli ekologiczny jogging

Jedną z odmian joggingu jest plogging. Dyscyplina ta jest uprawiana na całym świecie! Termin plogging oznacza w dosłownym tłumaczeniu z języka szwedzkiego „podnieść i truchtać”. Ideą tej dyscypliny jest zbieranie śmieci w trakcie aktywności fizycznej – biegania, jazdy na rolkach lub na rowerze.

Plogging został zapoczątkowany przez Erika Ahlstrom. Akcja pierwotnie nie miała pierwotnie charakteru rywalizacji, ale pomysł został bardzo szybko podchwycony na wielu kontynentach. Plogging jest bardzo modny między innymi we Francji i Niemczech, gdzie regularnie organizowane są „sportowe eko-rywalizacje”, w których nie liczy się szybkość, ale ilość zebranych po drodze śmieci.

Plogging – jak zacząć trenować?

Plogging dotarł także do Polski! Akcje ploggingowe opatrzone ha sztagami  #biegamizbieram oraz #plogging organizowane są między innymi na Śląsku, oraz w Warszawie. Jak zacząć trenować? Plogging może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Wystarczy włożyć wygodne buty, wziąć ze sobą worek na śmieci oraz ochronne rękawiczki i ruszyć na jogging! Po zakończeniu aktywności fizycznej worek można zutylizować w śmietniku.