Co daje bieganie? Jakie korzyści płyną z regularnego uprawiania joggingu? Czym jest plogging? Poznaj najważniejsze powody, dla których warto regularnie biegać!

Bieganie – sport dla każdego?

Bieganie to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych sportów, przeznaczony praktycznie dla każdego. To dyscyplina tania i dostępna dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, zawodu, czy miejsca zamieszkania. Biegać można niemal wszędzie i o każdej porze dnia, wystarczą chęci, silna wola i dobre sportowe buty!

Powody, dla których warto biegać

Dlaczego warto biegać? Regularne treningi poprawiają pracę układu krążenia, wzmacniają serce, stawy i mięśnie, a także pomagają zgubić zbędne kilogramy. Badania dowiodły, że bieganie zapobiega cukrzycy typu II oraz przeciwdziała osteoporozie. Dzięki biegom redukujesz stres, dotleniasz organizm, modelujesz sylwetkę oraz poprawiasz wydolność organizmu, jego kondycję i wytrzymałość. Bieganie wpływa pozytywnie na sen oraz samopoczucie, jest tanie i dostępne dla każdego. Sam widzisz, że powodów do biegania jest bardzo dużo!

Plogging – czyli ekologiczny jogging

Jedną z odmian joggingu jest plogging. Dyscyplina ta jest uprawiana na całym świecie! Termin plogging oznacza w dosłownym tłumaczeniu z języka szwedzkiego „podnieść i truchtać”. Ideą tej dyscypliny jest zbieranie śmieci w trakcie aktywności fizycznej – biegania, jazdy na rolkach lub na rowerze.

Więcej o tym czym jest plogging przeczytasz tutaj: https://pl.coca-colahellenic.com/pl/nasze-historie/biegaj-zbieraj-plogguj.

Plogging został zapoczątkowany przez Erika Ahlstrom. Akcja pierwotnie nie miała pierwotnie charakteru rywalizacji, ale pomysł został bardzo szybko podchwycony na wielu kontynentach. Plogging jest bardzo modny między innymi we Francji i Niemczech, gdzie regularnie organizowane są „sportowe eko-rywalizacje”, w których nie liczy się szybkość, ale ilość zebranych po drodze śmieci.

Plogging – jak zacząć trenować?

Plogging dotarł także do Polski! Akcje ploggingowe opatrzone ha sztagami  #biegamizbieram oraz #plogging organizowane są między innymi na Śląsku, oraz w Warszawie. Jak zacząć trenować? Plogging może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Wystarczy włożyć wygodne buty, wziąć ze sobą worek na śmieci oraz ochronne rękawiczki i ruszyć na jogging! Po zakończeniu aktywności fizycznej worek można zutylizować w śmietniku.