Białko – czemu warto przyjmować ten suplement diety?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dzisiejszych czasach łatwo zauważyć to, jak ogromną popularność zyskały suplementy diety. Zawdzięczają to z pewnością temu, że bycie “fit” jest istotnym aspektem dla wielu osób. Oczywiście musimy się z tego powodu cieszyć ponieważ problemy z nadwagą stały się poważną epidemią, która odbiera życie większej ilości ludzi niż niedowaga! Odpowiednia dieta i trening jest do osiągnięcia, nawet dla osób, które prawie całe dnie spędzają w pracy. Jak można się domyślić, prędzej czy później pojawia się też pomysł korzystania z suplementów diety. Można jednak wciąż zauważyć pewne nieścisłości w tym, jak ludzie postrzegają takie produkty. W tym artykule postaramy się właśnie rozwiać wszelkie wątpliwości poprzez dokładne przedstawienie tego, czym są (i nie są) odżywki dla sportowców. Dodatkowo, przyjrzymy się również bliżej temu, czym dokładnie są jedne z bardziej popularnych rozwiązań suplementacyjnych, czyli białko. Liczę na to, że ten tekst okaże się szczególnie przydatny dla osób, które jeszcze nie są pewne co do tego, czy chcą korzystać z suplementów diety, czy też nie. Zapraszam!

Dobrze będzie na sam początek dokładnie wytłumaczyć czym są suplementy diety ponieważ wciąż widać wiele nieścisłości na ten temat. Suplementami diety nazywa się produkty, które zawierają określone składniki odżywcze (często trudno dostępne w swojej naturalnej formie) mające na celu wpływać na nasz organizm w określonych sytuacjach/momentach. Istotnie jest zaznaczyć, że w przypadku odżywek dla sportowców większość artykułów nie jest w stanie pomóc nam uzyskać określonego efektu jeśli sami nie włożymy trochę pracy. Jest to ważna rzecz do zaznaczenia ponieważ to je różni od wszelkich preparatów dostępnych na internecie, które obiecują niestworzone rzeczy bez żadnego wkładu własnego od osoby przyjmującej. Jeśli planujemy kupić suplementy diety to warto jest wybierać pewne i legalne źródła – dzięki temu wiemy dokładnie co zawiera w sobie dany produkt, jak należy go dawkować i możemy z łatwością sprawdzić opinie innych kupujących co do określonego artykułu. Zwracajmy dokładną uwagę na to, skąd coś kupujemy by przypadkiem sobie nie zaszkodzić!

Suplementy diety mogą być ważnym dodatkiem dla każdego kulturysty. Jednakże, często bez odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego same w sobie nie są w stanie wiele zrobić. Wszystko zależy dokładnie od tego, jakiego efektu oczekujemy!

Białko – podstawowe informacje

Przedstawmy sobie kilka istotnych faktów na temat białka i tego, czemu jest tak istotne dla naszego zdrowia:

  • jest to jeden z najważniejszych składników odżywczych, jaki możemy dostarczyć do swojego organizmu
  • wspomaga naprawdę i wytwarzanie się nowych komórek w naszym organizmie
  • działa również w innych aspektach naszego organizmu jak magazynowanie żelaza

Codziennie należy dostarczać odpowiednią dawkę protein poprzez różne sposoby. W przypadku diety mamy opcje pochodzenia zwierzęcego, które są uznawane za najlepsze ponieważ wtedy nasz makroelement zawiera wszystkie istotne aminokwasy. Oprócz tego oczywiście jest również alternatywa roślinna – w tym przypadku istotna jest różnorodność ponieważ głównie tylko dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać właśnie odpowiednią ilość aminokwasów. Oczywiście jest jeszcze trzecia opcja: suplementy diety – o tym dowiecie się więcej w następnym punkcie artykułu.

Białko – czemu warto się suplementować?

Najmocniejszym punktem suplementów diety jest to, że dostarczają tylko określone składniki odżywcze, które nas interesują. W przypadku białka jest to oczywiście zrozumiałe co możemy uzyskać. Jednakże, często również znajdziemy przeróżne inne rozwiązania jak chociażby odżywki przedtreningowe, które zawierają w sobie więcej istotnych elementów, które mogą chociażby wpłynąć na to, jak powiedzie nam się trening. Można się oczywiście zastanawiać po co nam takie rozwiązania, skoro możemy chociażby nasze proteiny otrzymać z diety – w tym przypadku często może chodzić o dzienne zapotrzebowanie. Jak można się domyślić – białko jest dla nas bardzo istotne jeśli planujemy budować masę mięśniową. Wraz ze zwiększeniem intensywności naszego treningu wzrasta też zapotrzebowanie na dzienną porcję protein. Bardzo często otrzymywanie wymaganej ilości tego składnika odżywczego z naszego pokarmu jest problematyczne i niewygodne. O wiele łatwiej jest po prostu zrobić szybki proteinowy szejk i mieć to z głowy. Dodatkowo, dzięki temu nie musimy się chociażby martwić o niezdrowe tłuszcze, które jednak w mięsie znajdziemy – nawet jeśli wybieramy najzdrowsze opcje jak drób.

Jeśli już zdecydujemy się na kupno białka, to z pewnością zauważymy, że na rynku istnieje wiele opcji. Mamy chociażby tutaj białko z mleka krowiego, roślinne czy jajeczne. Większość osób uznaje, że białko pochodzące z mleka krowiego jest najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. Mowa tutaj o:

    • białko serwatkowe – takie produkty, jak WPC (Whey Protein Concentrate), WPI (Whey Protein Isolate) oraz WPH (Whey Protein Hydrolysate)
    • kazeina

Najczęstszą opcją jest WPC, głównie dzięki temu, że jest dość tanie i posiada wysoką ilość czystych protein w produkcie (około 80%). W przypadku kazeiny micelarnej, jej największą mocą jest to, że bardzo wolno się wchłania dzięki czemu często zalecana jest jako dobry suplement na noc by nasz organizm miał w spokoju czas na przyswojenie białka. Oczywiście w ostateczności wybór zależy tylko od nas, który produkt tak naprawdę będzie pasował nam najbardziej.

Podsumowanie

Suplementy diety to bardzo ciekawe produkty, które mogą nas wspomóc w naszej walce o lepsze wyniki treningowe. Pamiętajmy jednak, że same w sobie głównie nie są w stanie wiele zrobić. Najistotniejszymi aspektami zawsze pozostaną odpowiednia dieta i dobry wysiłek fizyczny!