Arktyczny korzeń (różeniec górski) i jego moc dla zdrowia

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Poznaj arktyczny korzeń, zioło, które pomoże Ci zadbać o zdrowy i silny organizm oraz sprawny umysł. Znasz już Różniec górski?

Różeniec górski, czyli inaczej arktyczny korzeń, rhodiola rosea lub korzeń z Syberii, to roślina, która posiada niezwykłe właściwości stymulujące ludzki organizm. Zioło można kupić w formie tabletek, suszu do zaparzania, kropel lub nalewki, jest ono dostępne bez recepty. Suplementy z różeńcem górskim można kupić w sklepach zielarskich oraz aptece. Co wpływa na niezwykłe właściwości tej rośliny? Gdzie występuje?

Arktyczny korzeń – występowanie

Korzeń arktyczny to roślina z rodziny gruboszowatych. Zioło rośnie na dużych wysokościach,  wśród skał, w niskiej trawie. Obszary występowania rhodiola rosea to arktyczne rejony Ameryki Północnej, Azji i Europy. W Polsce roślina ta występuje w parkach narodowym – w Tatrach, Karpatach oraz Sudetach.

Inne tej rośliny to:

  • „Hong Jing Tian”,
  • korzeń zachodni,
  • korzeń różany,
  • rodiola,
  • złoty korzeń,
  • korona królewska,
  • korzeń z Syberii.

Arktyczny korzeń – skład

Arktyczny korzeń zawiera ponad 100 naturalnych substancji aktywnych, które oddziałują pozytywnie na układ nerwowy, w tym przede wszystkim rozawiny i salidrozydy. Można w niej znaleźć także monoterpeny, garbniki, kwasy fenolowe oraz flawonoidy. Substancje te wspomagają układ nerwowy, stymulują układ immunologiczny oraz wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Arktyczny korzeń – działanie

Różeniec górski może być stosowany jako suplement dietowy, zioło to jest zalecane dla osób, które zmagają się z nadmiernym obciążeniem psychicznym lub fizycznym. Działanie arktycznego korzenia było znane już w Starożytnym Rzymie i Grecji, roślina jest wykorzystywana także od lat w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Arktyczny korzeń to adaptogen, substancje, które zawiera, w naturalny sposób obniżają poziom hormonu stresu, jednocześnie wyrównując poziom substancji chemicznych takich jak serotonina czy dopamina. Zioło to z jednej strony stymuluje, a z drugiej – koi i wspomaga regenerację.

Różeniec wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego – ekstrakt ze złotego korzenia wspomaga funkcjonowania ludzkiego organizmu, zwiększa sprawność umysłową i fizyczną. Regularnie stosowany, różeniec górski zwalcza również objawy zmęczenia oraz działa antydepresyjnie. Zioło normalizuje ciśnienie krwi, chroni układ sercowo-naczyniowy oraz wspomaga regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i immunostymulujące, przez co może opóźniać procesy starzenia w organizmie i chronić przed chorobami nowotworowymi. Dowiedziono także, że stosowanie Rhodiola rosea wpływa pozytywnie na funkcje seksualne.

Inne pozytywne właściwości korzenia z Syberii, to:

  • łagodzenie lęku i objawów depresji,
  • poprawa koncentracji, pamięci krótkotrwalej i zdolności kognitywno-poznawczych ,
  • regulacja poziomu cukru we krwi,
  • immunostymulacja – wspomaganie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu,
  • regulacja poziomu hormonów we krwi.

Arktyczny korzeń – stosowanie

Różeniec górski jest zalecany dla osób, które mają problemy z uczeniem się, odczuwają wyczerpanie (fizyczne lub psychiczne) lub są bardzo podatne na stres. Preparaty z korzeniem z Syberii mogą być stosowane także u osób, które cierpią z powodu pogorszonego samopoczucia. Działanie arktycznego korzenia przebadano także wielu grupach ludzi, w tym między innymi na studentach oraz lekarzach pracujących podczas nocnych dyżurów. Badania dowiodły, że suplementy z korzeniem górskim poprawiają funkcje intelektualne i poznawcze mózgu. U osób zażywających ekstrakt z korzenia zauważono poprawę sprawności psychomotorycznej oraz zwiększoną wytrzymałość na stres. Poprawiło się także ich samopoczucie.

Korzeń arktyczny może być z powodzeniem stosowany jako lek w terapii antydepresyjnej, to adaptogen i, w przeciwieństwie do leków farmaceutycznych, nie powoduje on obciążenia organizmu, ani nie jest szkodliwy. Preparaty z ekstraktem z korzenia różeńca górskiego są zalecane także studentom, pracownikom naukowym i sportowcom.

Różeniec górski – przeciwwskazania do stosowania

Pierwsze działanie różeńca górskiego można zaobserwować już po kilku dniach od przyjęcia niewielkiej dawki suplementu. Dzienna zalecana dawka arktycznego korzenia wynosi od 350 do 550 mg, można go kupić np. w formie tabletek (w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych). Nie należy przekraczać dawki wynoszącej 6 g ekstraktu dziennie.

Jak dotąd, nie wykazano niepożądanych skutków suplementacji wyciągu z arktycznego korzenia. Aby jednak uniknąć nadmiernego pobudzenia i problemów z zasypianiem, różeńca górskiego nie powinno się stosować popołudniu ani wieczorem.

Różeniec górski produkt dla dorosłych, dlatego należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Różeńca górskiego nie powinny także zażywać kobiety karmiące oraz kobiety w ciąży (z uwagi na brak dokładnych badań).

Przeciwskazania do stosowania suplementów z arktycznym korzeniem to:

  • Stosowanie równolegle innych środków stymulujących lub adaptogenów
  • Alergia na którykolwiek ze składników suplementu.