Aktywne wakacje – wspinaczka w skałach

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aktywne wakacje to wakacje spędzone na świeżym powietrzu! Jak spędzić je w pomysłowy sposób? Jeśli lubisz wyzwania i nie cierpisz na lęk wysokości, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może się okazać wspinaczka w skałach! Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

O czym należy wiedzieć, zanim zacznie się przygodę ze wspinaniem?

Aby zacząć profesjonalną przygodę ze wspinaczką i poznać, co to prawdziwa wspinaczka w skałach, należy opanować wiele różnych technik pod okiem profesjonalnego instruktora i zrobić kurs wspinaczkowy. Jeśli chcesz, możesz zacząć ćwiczyć na sztucznej ściance, ale możesz też po prostu udać się na weekendowy kurs wspinania, na którym poznasz niezbędne wyposażenie oraz techniki wspinania się i asekuracji. Wyróżnia się asekurację górną (kiedy wspinamy, się wisząc na linie) oraz dolną (kiedy podróżujemy po przygotowanych wcześniej punktach do asekuracji). Wspinaczka w skałach to świetne hobby dla osób, które nie cierpią na lęk wysokości, lubią wyzwania i chcą kształtować swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Przygotowanie fizyczne nie jest konieczne na początek, do kursu można przystąpić, posiadając przeciętną kondycję sportową!

Wspinaczka w skałach – najciekawsze miejsca

W Polsce można się wspinać po skałach wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w podkrakowskiej Dolinie Kobylańskiej, Dolinie Prądnika oraz na Zakrzówku.  Dobrym terenem do wspinaczki są również Sokoliki pod Wrocławiem. Z miejsca poza granicami naszego kraju najsłynniejsze rejony wspinaczkowe to wąwozy El Chorro w Andaluzji, słynne Dolomity, czeskie skalne miasto Adrspach, wyspa Portland w Wielkiej Brytanii oraz francuski region Tarn.

Wspinaczka w skałach – wyposażenie

Poza profesjonalnym sprzętem, na wyjazd w celu wspinaczkowym warto wyposażyć się w wygodną, lekką odzież sportową, która nie krępuje ruchów oraz ubrania, które mogą się przydać w przypadku gorszej pogody. Jeśli chodzi o profesjonalny sprzęt, do wspinania konieczne są:

  • Uprząż
  • Buty wspinaczkowe
  • Przyrząd wspinaczkowy
  • 2 Karabinki
  • 2 taśmy i repik
  • Lina statyczna lub dynamiczna, w zależności od typu asekuracji
  • Kostki klinowe, ekspresy
  • Woreczek na Magnezję

Wspinaczka w skałach – dla dzieci

Jeśli chcemy zafascynować wspinaczką najmłodszych, warto zainwestować w obóz wspinaczkowy dla dzieci i młodzieży. Takie wyjazdy odbywają się w formie półkolonii m.in. na terenie dolinek podkrakowskich, ale też i poza granicami Polski, np. w Grecji, Hiszpanii lub Chorwacji. Na obóz mogą jechać dzieci już od 6 roku życia!