Aerobik w domu – jak dbać o kondycję?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeśli z jakichś powodów ćwiczenie w fitness klubie Ci się nie spodobało, ale chcesz dbać o swoją kondycję, możesz wypróbować i realizować aerobik w domu. Czego będziesz potrzebować do ćwiczeń? I jakie ćwiczenia w ogóle wykonywać? Zapraszamy do lektury!

Aerobik w domu – w jakie sprzęty zainwestować?

Żeby zacząć ćwiczyć aerobik w domu, wystarczy, że zaopatrzysz się w wygodne obuwie z nieślizgającymi się podeszwami oraz odpowiedni do ćwiczeń strój. Przyda się również ręcznik do wycierania potu z twarzy oraz woda, której niedobory będziesz stale uzupełniać podczas ćwiczeń. Na początku nie będziesz potrzebować specjalistycznych sprzętów, ale gdy wsiąkniesz na dobre w ćwiczenia i zaczniesz oglądać filmy DVD przygotowane przez trenerów specjalistów, z pewnością nadejdzie taki moment, że w Twoim domu, poza standardową matą, pojawią się również hantle, step oraz piłki do aerobiku!

Aerobik w domu – propozycje ćwiczeń

Pamiętaj, by rozsądnie planować ćwiczenia aerobikowi. Typowy program treningu powinien zaczynać się od rozgrzewki i ćwiczeń rozgrzewających. Dzięki 10-minutowej rozgrzewce minimalizujesz ryzyko kontuzji. Rozgrzewka powinna angażować wszystkie partie ciała, począwszy od głowy i szyi, przez kark, plecy, ramiona i klatkę piersiową, do mięśni brzucha, pośladków oraz nóg. Właściwa część ćwiczeń powinna trwać około 40-60 minut, po których stopniowo powinno się przejść do odpoczynku i ćwiczeń oddechowych. Na końcu każdej serii treningu zalecane jest rozluźnienie i rozciąganie zmęczonych mięśni. Jak często ćwiczyć? Jeśli chcesz odnieść upragnione skutki – poprawić kondycję, schudnąć lub zwiększyć swoją wydajność, zalecane są ćwiczenia około 2 – 3 razy w tygodniu.

Czy aerobik w domu może trwać krócej?

Jeśli nie masz możliwości, by ćwiczyć długo lub dopiero zaczynasz przygodę z aerobikiem, możesz wypróbować kompleksowy trening w krótszej, 15-minutowej formie. Jednym z polecanych kompleksowych treningów dla początkujących jest trening na spalanie tkanki tłuszczowej wszystkich partii ciała. Ćwiczenia nie są czasochłonne ani ciężkie, a angażują do pracy wszystkie mięśnie. Na wykonanie takiego treningu wystarczy około 15 – 20 minut, ważne, by być systematycznym i wykonywać ćwiczenia w szybkim tempie, bez przerw. W skład takiego treningu wchodzi tzw. skakanko – marsz, skłony, rozciąganie pleców na macie, przedkładanie kolan na macie (w pozycji leżącej na plecach), unoszenie bioder w leżeniu, pompki, przysiady oraz rozciąganie różnych partii ciała. Taki kompleksowy zestaw pozwoli Ci rozgrzać wszystkie mięśnie!