Zmiana nawyków – jak zacząć zmieniać swoje życie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy z nas posiada różnego rodzaju nawyki – niektóre są dobre a niektóre potrafią sprawić że działamy destruktywnie.

Może się to zdarzyć na przykład podczas gubienia kilogramów. Przechodzisz wtedy koło McDonalda, a tam znajdują się przepyszne zapachy które sprawiają Tobie tyle przyjemności z każdym wdechem jakim wykonasz. W tym momencie przez głowę przemkną Ci obrazy, które wspomną jak przyjemnie spędziłeś tam już nie raz czas, kosztując każdy kęs smacznego hamburgera. Pod wpływem emocji wejdziesz do McDonalda dosłownie na chwilę, po czym zamawiasz 4 hamburgery, Colę i frytki do tego.

Niektórzy posiadają śmiertelny nawyk przy każdym wyjściu, zdenerwowaniu, smutku, jedzeniu itp. Ten nawyk nazywa się palenie. Ta przyjemność kiedy potrafisz sobie puścić dym przez usta albo porobić kółeczka, drogo kosztuje. Przez ten nawyk potrafi umrzeć co 30 sekund jedna osoba. Sprawia to smutek na twarzach wielu pozbawionych rodziców dzieci.

Nawyk sam w sobie nie jest zły

Ułatwia on nam w wielu przypadkach życie. Pamiętasz jak pierwszy raz uczyłeś się jeździć na rowerze? Wtedy skupiałeś się aby utrzymać równowagę, koordynację. Skupiałeś się na tym by dać rozpęd swojemu pojazdowi na dwóch kołach, jak i również o tym by trzymać kierownice i skręcać. Tak samo było z jazdą samochodem. Pierw skupiałeś się na wielu czynnościach takich jak zmiana biegu, wciśnięciem gazu, patrzenie się w lusterka. Jechałeś wtedy w pełni skupiony. A teraz? Teraz posiadasz nawyk dzięki któremu możesz prowadzić, słuchać muzyki, rozmawiać a i tak wiesz co zrobić, zareagujesz na każdą sytuacje automatycznie bo masz już wyrobiony nawyk prowadzenia pojazdu. To bardzo przyjemne ułatwienie życia.

Mózg w tym czasie nie musi się skupiać na wykonywaniu danej rzeczy, ponieważ robi to z automatu. W tym czasie może zając się rozmyślaniem nad innymi rzeczami takimi jak plan dnia, co zrobić na obiad czyjaką książkę warto przeczytać. Stworzenie nawyku wymaga czasu. Mianowicie około 90 dni. Po takim czasie będziesz robił daną rzecz automatycznie bez zastanowienia.

Bdanie naukowe na szczurach

Przeprowadzono badanie na szczurach w laboratorium, gdzie naukowcy wstawili szczury do labiryntu i kazali im znaleźć wyjście. Na początku kiedy szczury nie znały rozwiązania i szlaków którymi muszą się przedostać na wolność, ich mózg pracować intensywnie. Jednak po eksperymencie w którym znalazły wyjście, z badań ich mózgu wynikało że za drugim razem gdy szukały wyjścia, ich mózg nie pracował już tak intensywnie jak za pierwszym razem. Tak samo dzieje się u Ciebie w głowie. Jeżeli pierwszy raz coś robisz to twój mózg działa na zaskakująco wysokich obrotach ale kiedy już to wykonasz, to łatwiej Ci to przychodzi. Na pewno jak się nad tym zastanowisz to znajdziesz obraz w swojej głowie który potwierdza ten fakt.

Czas by nadeszła w twoim życiu zmiana

Teraz przychodzi moment kiedy warto zastanowić się jakie nawyki chcesz zmienić. Może to być palenie, obżarstwo, oglądanie za dużo seriali/filmów, wydawanie za dużo pieniędzy. Żeby zacząć zmieniać nawyki warto zacząć od kartki papieru. Po lewej stronie wypisz wszystkie swoje negatywne nawyki a po prawej zamień je na pozytywne. Przykład?

Dużo oglądam telewizji = Za każdym razem gdy włączę telewizor ubieram dres i idę pobiegać.
Jem duże porcje obiadowe = Dziele duże posiłki na 6 małych dzięki temu jestem cały czas nasycony.
Pale codziennie papierosy = Robię codziennie 10 głębokich wdechów.

I tak możesz zamieniać każdy negatywny nawyk w pozytywny ale to dopiero pierwszy krok. Następnym krokiem jest przyzwyczajenie. Czyli codziennie wykonuj to co sobie postanowisz. Kiedyś mądry człowiek powiedział:

Jeżeli czegoś nie lubisz, to niech się to stanie twoim nawykiem.

Proces zmiany nawyku

Znajdź coś po czym za każdym razem będziesz np. biegał. Może to byś szklanka mięty zrobiona chwile przed snem. Rano po obudzeniu od razu wypijasz szklankę przygotowanej mięty a potem zakładasz dres i idziesz pobiegać. Tak dzień w dzień, codziennie za każdym razem. Dzięki temu w krótkim czasie wypracujesz u siebie ten wspaniały nawyk.

Tak samo możesz zrobić ze stawaniem. Ustawiasz sobie wybrany dzwonek którego jeszcze nigdy wcześniej nie słyszałeś. W ciągu dnia zrób sobie trzy, dwudziestominutowe drzemki i za każdym razem gdy usłyszysz ten dzwonek, wyskocz z łóżka jak gepard i idź dalej wykonywać czynności które przerwałeś. Jeżeli chcesz dla zwiększenia pobudzenia, możesz robić 10 pompek.

Po wykonaniu czynności przychodzi czas na bardzo ważną rzecz. Mianowicie nagrodę! Może do być Big Milk, lizak, spaghetti, jogurt, na co tylko masz ochotę. Każda nagroda jest dobra. Nawet poklepanie się po ramieniu i powiedzenie:

Hej! Świetna robota! Spisałeś się na medal!.

Eksperyment ze szczurami mógł już Cię zainspirować do wielu rzeczy. Jednym z nich mogło być przygotowanie plaby działania. Kiedy zapiszesz swój plan dnia to masz taką ścieżkę labiryntu, ale kiedy wykonasz już cały plan to za każdym następnym razem będzie Ci łatwiej go wykonać. Dlatego od dzisiaj, staraj się zapisywać co będziesz robił w danym dniu, swoje cele, zajęcia itp. I daj z siebie wszystko by je wykonać. A z czasem będziesz mógł wykonywać tak dużo czynności że sam się zaskoczysz.

Podczas nauki możesz zakładać sobie wisiorek na szyję i siadasz do intensywnej nauki. Nie będziesz miał już problemu z odkładaniem na później. Są miliony rozwiązań. Wystarczy że chwile ruszysz głową.

Jeżeli masz pomysł na nowy sposób by zmienić swój nawyk, śmiało pisz w komentarzu.