Trening crossfit – co to jest?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Crossfit to ostatnio bardzo modne pojęcie, zwłaszcza osoby aktywne fizycznie unoszą się zachwytem nad korzyściami, jakie oferują ćwiczenia crossfit. Co to jest i dla kogo przeznaczony jest ten trening?

Crossfit – co to jest?

Crossfit to bardzo modny ostatnio program treningów, który zakłada rozwijanie kondycji i wydolności w każdej strefie, zarówno w kontekście siły, jak i prędkości oraz wytrzymałości. Słowo cross oznacza inaczej mieszankę lub przekrój, natomiast słowo fit  odnosi się do sprawności. W myśl tej zasady trening crossfit składa się z ogromnej ilości ćwiczeń, podzielonych na różne kategorie. W skład takiego treningu wchodzą treningu siłowe z użyciem drążków i hantli, treningi biegowe, pływanie, a nawet jazda na rowerze. Dzięki dużemu zróżnicowaniu, treningi crossfit nigdy się nie nudzą i rozwijane są różne partie ciała. Budowanie tzw. siły funkcjonalnej, poprawa sprawności na wielu polach oraz koordynacji ruchowej, oraz rozwijanie wytrzymałości organizmu… To niewątpliwie ogromne zalety treningu Crossfit. Co to jest crossfit i jakie są jego zalety – już to wiemy. A jakie są wady tej dyscypliny? Aby właściwie zaplanować program ćwiczeń, należy dobrze znać swoje ciało oraz mieć minimalne przygotowanie teoretyczne związane z często trudnymi ćwiczeniami wchodzącymi w skład crossfit. Najlepiej poprosić o pomoc w ułożeniu planu ćwiczeń doświadczonego trenera.

Dla kogo jest crossfit? Jakie są przeciwwskazania do uprawiania tej dyscypliny?

Crossfit to tak naprawdę metoda dla każdego. Niezależnie od tego, czy masz lat 9, czy 19, czy 39, możesz trenować w ten sposób. Nie ma znaczenia również, jak wygląda Twoja kondycja i czy masz już jakieś doświadczenie z tego typu ćwiczeniami, ponieważ intensywność ćwiczeń jest dostosowywana do Twoich potrzeb i umiejętności.

Crossfit jest zalecany osobom, które chcą:

– schudnąć

– wymodelować sylwetkę

– poprawić wydolność organizmu

– poprawić kondycję na wielu polach

– oderwać się od stresujących zajęć i zdobyć trochę energii do działania

– wypróbować nowe, interesujące metody ćwiczeń

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania treningu crossfit? Dyscyplina ta nie jest zalecana osobom po przebytych poważnych operacjach, urazach lub kontuzjach. Jeśli podczas treningu odczuwamy ból, również nie powinniśmy praktykować tej dyscypliny. Crossfit nie jest przeznaczony dla osób starszych oraz tych, które mają problemy z wydolnością układu krążenia i oddechowego.