Sen – dlaczego jest tak ważny?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Doskonale wiadomo, że jest obowiązkowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu możemy wypocząć, zrelaksować się i zregenerować siły. Jest to czynność zapewniająca nam nie tylko dobre zdrowie, ale i doskonałe samopoczucie. Ilość snu potrzebna do wypoczęcia jest kwestią indywidualną i zależy głównie od danego organizmu. Często więc nasuwa się pytanie, dlaczego sen jest tak ważny?


Sen, a praca organizmu

Podczas, gdy my wypoczywamy, nie jesteśmy świadomi tego, iż nasz organizm w tym czasie wykonuje wiele ważnych procesów takich jak na przykład odnowa komórek znajdujących się w mózgu. To dzięki temu nasz organizm może się oczyścić i zregenerować. Do mięśni szybciej napływa krew, a także zwiększa się ilość hormonów, które odgrywają znaczącą rolę w naszym organizmie i które są odpowiedzialne za wiele bardzo ważnych funkcji.

Sen, a relaks

Podczas snu w naszym organizmie zaprzestaje powstawanie hormonu stresu, dzięki czemu pomaga on nam się odpowiednio zrelaksować i jednocześnie sprawia, że zapominamy o stresie. Warto wiedzieć, że zaledwie po 20 minutach snu wszystkie komórki naszego organizmu nie muszą reagować na żadne bodźce z zewnątrz i zaczynają działać w jednakowym rytmie.

Fazy snu

Podczas odpoczynku wyróżnia się dwie fazy snu. Pierwsza z nich-faza NREM- to faza głębokiego snu, podczas którego organizm jest całkowicie zregenerowany i odprężony. Druga faza-REM- to faza, podczas której sen staje się płytki. Pojawiają się podczas niej marzenia senne. Z tego rodzaju snu dużo łatwiej jest się wybudzić. Osoba będąca w fazie REM często grymasi, śmieje się lub zupełnie nieświadomie rusza kończynami. Występuje wtedy również mniejsza częstotliwość oddechu.

Czym grozi brak snu?

Każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył kiedyś bezsenności. Stres, problemy i trudne sytuacje w życiu sprzyjają temu zjawisku, czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie niesie to za sobą konsekwencje? Główne zauważalne dolegliwości podczas niedoboru snu to problemy z pamięcią i koncentracją, apatia. Człowiek narażony na trwały niedobór snu może mieć również i halucynacje. Wszystko to jest sygnałem od naszego organizmu, który domaga się odpoczynku i snu. Bezsenność dodatkowo wpływa na naszą odporność-osoba, która nie śpi wystarczającej ilości czasu, jest bardziej podatna na choroby i różnego rodzaju infekcji. Organizm jest wtedy słabszy i nie może się odpowiednio bronić.
Warto więc dbać o odpowiednią ilość snu po to, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z jego niedoborem. Sen to zdrowie, dlatego nie powinno się go zaniedbywać.