Korzystaj ze sklepów internetowych mądrze!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Suplementy diety według ustawy o bezpieczeństwie żywności to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie diety. Suplementy mogą być źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji o efektach odżywczych, lub fizjologicznych i są przeznaczone do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych. Gdzie można zakupić bezpiecznie suplementy? Jak korzystać ze sklepów internetowych mądrze?

Obowiązki sprzedawców suplementów

Jak korzystać mądrze ze sklepów internetowych? Przede wszystkim należy wybierać te sklepy, które działają zgodnie z przepisami polskiego prawa i rozporządzeniami unijnymi dotyczącymi suplementów żywnościowych. Sprzedawcy suplementów wprowadzający nowe produkty do obrotu, są zobowiązani zgłosić ten fakt Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz wywiązać się z obowiązku informacyjnego wobec Klienta.

W przeciwieństwie do procedur związanych z wprowadzaniem na rynek leków, gdy wprowadzamy do obrotu suplement dietowy, nie są konieczne dodatkowe zezwolenia. By móc sprzedawać dany preparat dietowy, wystarczy jedynie powiadomienie o tym fakcie GISu.

We wniosku składanym w GIS należy zawrzeć informacje na temat:

  • nazwy suplementu,
  • formy suplementu,
  • proponowanej kwalifikacji suplementu,
  • składu suplementu,
  • wzoru opakowania (w języku polskim).

UWAGA: Produkty suplementacyjne powinny być odpowiednio oznaczone i nie mogą być traktowane jak leki. Za zgodność deklaracji na opakowaniu ze stanem faktycznym odpowiada przedsiębiorca. Pomyłka przy zakwalifikowaniu takiego produktu może się wiązać z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

O czym należy poinformować konsumentów przed wprowadzeniem substancji do obrotu? Do publicznej wiadomości powinna być podana nazwa suplementu żywnościowego, wykaz składników oraz uwagi dotyczące przechowywania i użycia produktu, a także komentarz odnośnie potencjalnych efektów ubocznych stosowania preparatu.

Od 2020 roku emitowane w telewizji reklamy suplementów diety będą także zawierać dodatkową informację o tym, że nie są to produkty lecznicze. Porozumienie dotyczące tego, jak mają być reklamowane suplementy diety, zostało podpisane w listopadzie. Samoregulacja została pozytywnie zaopiniowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Czym się kierować przy wyborze sklepu internetowego?

Jeśli chcemy bezpiecznie zakupić suplementy, najlepiej kierować się w wyborze sklepami o sprawdzonych i pozytywnych opiniach. Konsumenci mogą chwalić lub wręcz przeciwnie, krytykować, takie aspekty działalności sklepu jak ceny, terminowość, a także poziom skomplikowania procesu zamówieniowego. Dobrym źródłem informacji jest nie tylko Internet, ale i także rozmowa z pracownikami fitness klubów i trenerami personalnymi, którzy są na bieżąco z produktami, które wychodzą na rynku.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, poza opiniami w sieci oraz opiniami zasłyszanymi od znajomych stosujących suplementy? Warto decydować się na zakupy w sklepie, który tylko dodatkowo działa w Internecie, a jego podstawową bazą działań jest sklep stacjonarny. Wtedy mamy pewność, że dany sprzedawca lub dystrybutor podchodzi do swoich zadań zawodowych rzetelnie.

W wyborze odpowiedniego dostawcy suplementów może pomóc także analiza strony internetowej, za której pośrednictwem są sprzedawane produkty. Ważne są w szczególności opisy sprzedawanych produktów. Sklep powinien podawać do informacji datę przydatności, a także dawkowanie każdego suplementu. Konsument nie powinien mieć problemu ze znalezieniem informacji o aktualnym stanie magazynowym i dostępności danego produktu. Poza cenami na stronie internetowej powinna się znaleźć także informacja o możliwych formach dostawy oraz przybliżony czas realizacji zamówienia.

Dobry sklep internetowy oferuje lojalnym klientom zniżki i karty rabatowe, posiada na stanie także produkty znanych i sprawdzonych marek. Oferta powinna być bogata, nie powinno być problemu z komunikacją w przypadku żadnych pytań, czy to za pośrednictwem strony internetowej, czy z wykorzystaniem poczty e-mail / telefonu / kanałów Social Media.

Zwróć uwagę nie tylko na produkt, ale i na opakowanie!

Współczesne firmy w trosce o zaufanie klienta dbają nie tylko o wysoką jakość usług oraz produktów, ale także o opakowanie, w których je wysyłają. Jedną z firm na polskim rynku, która zajmuje się produkcją trwałych, lekkich i spersonalizowanych opakowań produktowych jest Packhelp.

To firma, która zasłynęła w branży opakowań jako startup. Packhelp zrewolucjonizował proces zamawiania przez firmy markowych pudełek. Firma wdrożyła dla swoich klientów specjalny  kreator online, dzięki któremu zarówno tworzenie, jak i produkcja opakowań przebiega o wiele szybciej i prościej.

W ofercie firmy można znaleźć cały szereg pudełek wysyłkowych, od foliopaków, przez pudełka fasonowe, do ozdobnych toreb prezentowych i pionowych pudełek produktowych. Tego typu opakowania nie dość, że świetnie się sprawdzają do transportowania suplementów, to jeszcze, dzięki temu, że można je dowolnie spersonalizować pod kątem działalności firmy, pełnią walory estetyczne. Wybierając sklep internetowy, warto zwrócić uwagę także na takie aspekty jak sposób pakowania towarów!