Jaka odzież do biegania zimą?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Część z nas nie przerywa treningów, nawet zimą. Mowa o aktywności fizycznej na zewnątrz, tak jak bieganie. Jak zatem ubrać się w taką pogodę?

Bieganie z głową

Większość ciepła, które jest tracone w trakcie biegania ucieka przez głowę. Możliwe, że ma to związek z tym, że głowa znajduje się najwyżej. Dlatego tak ważne jest noszenie czapki podczas biegania. Wiatr jest wrogiem podczas biegania. Najgorzej biega się, kiedy to wiatr wieje prosto w twarz. Silny wiatr może nie zostać przez nas odczuwalny tak bardzo, ponieważ podczas biegania organizm jest mocno rozgrzany. Dobrze prze wyjście na zewnątrz w taką pogodę wysmarować sobie twarz tłustym kremem. Unikajmy kremów nawilżających. Kiedy wnikną w skórę, mogą w czasie biegania zamarzać, czego efektem mogą być pęknięcia skóry i naczynek krwionośnych. Dobrze się tutaj sprawdza wazelina.

Reszta ciała

Nogi to ta część ciała, która naprawdę może zmarznąć podczas biegania. Pomimo tego, że wykonują dużą pracę i mięśnie są dobrze rozgrzane, można poczuć dyskomfort, zwłaszcza, gdy za oknem jest temperatura poniżej zera. Idealnie sprawdzą się legginsy przeznaczone do biegania. Drugą opcją jest ubranie się na cebulkę (na przykład dwie pary legginsów). Jeśli podczas biegania marznie nam pupa warto założyć następnym razem dłuższą koszulkę, którą można włożyć w legginsy. Wówczas koszulka ogrzeje dodatkowo plecy i pupę. W sklepach dostępne są także ocieplane legginsy. Bieganie o każdej porze roku powinno być dla nas przyjemnością. Może być inaczej, gdy podczas biegania będziemy mieć na sobie odzież wykonaną z bawełny. W bawełnę wsiąka nie tylko pot, ale także wilgoć z otoczenia. Następnie koszulka ochładza się, a to już krótka droga do zapalenia płuc. Lepiej zainwestować w koszulki z oddychającego materiału wówczas zimą będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz. Jeśli za oknem sypie śnieg lub jest bardzo wietrznie pomyślmy o kurtce biegowej, która jest nieprzemakalna i chroni od wiatru. Bluzy do biegania w czasie zimy powinny być wyposażone w stójkę, która dodatkowo zabezpieczy szyję przed chłodem. Przy wyborze bluzy zwróćmy uwagę czy posiada membranę windstopper, czyli chroniącą od wiatru. Osoby biegające podczas zimy coraz częściej sięgają po komin. Jest to uniwersalna rzecz, bo można ją wykorzystać za równo jako czapkę, opaskę lub osłonę szyi. Nie zapominajmy o rękawiczkach. Dobrze sprawdzą się modele z cieńszych materiałów, przylegające do palców. Zanim zaczniemy biegać przy niskich temperaturach, zastanówmy się nad odpowiednim ubraniem, aby nie przegrzać się niepotrzebnie lub nie nabawić się na przykład zapalenia płuc.