Jak wykonać trening obwodowy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To ćwiczeniowe rozwiązanie jest idealne dla niecierpliwych osób – zwłaszcza dla tych, którzy oczekują szybkich efektów.

Podejmując tego rodzaju wysiłek osoba ćwicząca musi liczyć się z dużą intensywnością wykonywanych ruchów. Każdy trening związany jest z tym, że początkujący pasjonat siłowni angażuje główne grupy mięśniowe.

Czym jest trening obwodowy?

To stosunkowo prosta metoda ćwiczeń, która od ich wykonawcy nie wymaga większego doświadczenia. Bariera wiekowa w tym przypadku nie jest żadnym problemem. Wielkim plusem tej metody jest również to, że nie wymaga zakupu czy też korzystania ze skomplikowanego sprzętu. Wykorzystywany jest bowiem ciężar własnego ciała. Dodatkowe obciążenie nie jest wymagane, jednak do pewnego stopnia zwiększy to efektywność wykonywanych ćwiczeń.

Wykonując ćwiczenia obwodowe, człowiek nie skupia się tylko na jednej partii ciała. W jednym treningu angażuje się mięśnie całego ciała. Cała seria złożona jest z kilku odrębnych ćwiczeń, które kolejno wykonuje się jedno po drugim. Kolejność jest uzależniona od intensywności – zaczynając od tych najbardziej angażujących i siłowych do tych mniej wyczerpujących. Trening sam w sobie jest bardzo intensywny, przez co nie trzeba uprzednio wykonywać aerobów. Efektem jest spalanie tłuszczu i praca nad mięśniami jednocześnie.

Domowe warunki, a trening obwodowy

Nie ma wątpliwości, że trening obwodowy można wykonać w zaciszu domowym. Ze względu na to, że dodatkowe sprzęty nie są konieczne, wystarczy tylko kawałek wolnej przestrzeni i mata do ćwiczeń. Każda osoba ćwicząca musi wyznaczyć sobie cel: redukcja masy, poprawa wydajności organizmu czy też zwiększenie masy mięśniowej. Ważna jest także rozgrzewka. Jeżeli wykonuje się trening obwodowy w domu powinno się dobrać ćwiczenia tak, aby angażowały jak najwięcej mięśni. Mogą to być pajacyki, pompki czy też przysiady. Wykonywanie tego typu wysiłku nie jest jednak wskazane w codziennych planach treningowych. Powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu, pomiędzy każdym treningiem konieczny jest przynajmniej dzień przerwy od obwodów.

Trening obwodowy na siłowni

W domu różnorodność sprzętów jest bardzo ograniczona. Natomiast jeżeli jest się na siłowni można korzystać z każdego przyrządu, który pomoże w wykonywaniu konkretnego ćwiczenia. Przyświecać temu musi jednak myśl, że należy angażować całe ciało, a nie tylko konkretne partie – wtedy nie mówi się już
o treningu obwodowym. Przerwy pomiędzy każdym ćwiczeniem również nie powinny trwać długo – kilkanaście sekund na zmianę maszyny jest w tym wypadku wystarczające. W miarę zaawansowania ćwiczeń można oczywiście zwiększać ich intensywność.