Sport to niezawodny sposób na zredukowanie stresu i poprawę nastroju. Jak dopasować trening do samopoczucia? Jak trening może wpływać na nastrój? Zapraszamy do lektury!

Jak trening może wpływać na nastrój?

Aktywności fizyczne i sporty różnego rodzaju mają pozytywny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę. Wysiłek fizyczny inicjuje w ludzkim organizmie szereg różnych procesów, także natury psychicznej. Wystarczy ćwiczyć przez 30 minut, by doprowadzić do wzrostu produkcji tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. Hormony te odpowiadają za dobre samopoczucie, pozytywne nastawienie i pewność siebie. Gdy wydzielane są endorfiny, redukowany jest stres i odczuwamy zadowolenie.

Które treningi pozwolą Ci podnieść poziom zadowolenia z życia? Jakie dyscypliny rozwijają nie tylko ciało, ale i umysł?

Jaki trening wybrać?

Jeśli masz stresującą pracę, często odczuwasz zmęczenie i niezadowolenie, warto zacząć ćwiczyć regularnie jedną, wybraną dyscyplinę. Wypróbuj różne metody treningowe – ćwiczenia siłowe, nordic walking, jogging lub pilates i znajdź odpowiednie ćwiczenia dla siebie – takie, które pokochasz. Regularne treningi podniosą Twoją samoocenę, pomogą zwalczyć zaburzenia snu i odżywiania i przyczynią się do lepszego zdrowia. Jaki trening wybrać? Ważne, żeby dopasować rodzaj aktywności do indywidualnych możliwości, kondycji i preferencji, tak, by nie zniechęcić się ich poziomem trudności.

Sporty, które poprawiają samopoczucie

Na rynku jest dostępnych wiele alternatywnych dyscyplin, które można ćwiczyć zarówno w domu, jak i w klubie fitness, pod okiem profesjonalnego trenera. Sporty, które poprawiają samopoczucie i są uwielbiane przez wiele osób to Pilates (ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające sprężystość), Fit Ball (ćwiczenia z dużą piłką) oraz Bodycombat (połączenie treningu cardio i sztuk walki).

Jedną z najprzyjemniejszych form aktywności ruchowej, angażującą do pracy prawie wszystkie mięśnie, w tym także głębokie, jest taniec. Elementy tańca można odnaleźć w takich treningach jak zumba, czy lambaerobik. Dyscyplina, która pozwala na wyciszenie i koncentrację, równocześnie poprawiając kondycję oddechową i metabolizm jest joga. Jeśli nie lubisz trenować w grupie, możesz zamówić trening indywidualny lub po prostu kupić matę, włączyć na dużym ekranie instruktaż video i ćwiczyć w domowym zaciszu.