Jak stosować prohormony podczas budowania masy mięśniowej?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prohormony (PH) są związkami, które wpływają na wytwarzanie odpowiedniego poziomu danego hormonu w ludzkim organizmie. Prohormony stworzył pod koniec XX wieku Patrick Arnold, który nie tylko był absolwentem chemii, ale również i kulturystą amatorem.

Za typowe prohormony uznaje się przede wszystkim:

  • 4-androstenodion,
  • 4-androstenodiol (4-AD),
  • 19-norandrostenodion,
  • 19-norandrostenodiol,
  • 1-androstenodiol (1-AD),
  • 1,4-androstadienodion (1,4-AD)

Wśród prohormonów znaleźć można zarówno te, które wspomagają budowę tkanki mięśniowej, jak i takie, dzięki którym można zredukować wagę czy zaklasyfikować do produktów typu PTC.

PH produkowane są przez najlepszych specjalistów z dziedziny prawidłowego żywienia. Najwięcej z nich swoim składem jest przystosowana do wspomagania budowy masy mięśniowej, znacznego skrócenia regeneracji mięśni po bardzo wyczerpującym treningu oraz zmniejszenia poziomu podskórnej tkanki tłuszczowej. Warto jednak mieć na uwadze, iż prohormony nie są tym samym co sterydy, choć w dalszym ciągu przez wiele osób są niezwykle często z nimi mylone. Pomiędzy prohormonami a sterydami jest kilka różnic, jednak jedna z nich ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Otóż prohormony są niejako prekursorami naturalnych, wytwarzanych przez ciało każdego człowieka hormonów. Produkowane są dokładnie w takiej ilości, w jakiej w danym momencie potrzebne są organizmowi.

Czyli zupełnie odwrotnie niż wygląda to w przypadku sterydów, które w żaden sposób nie ograniczają wytwarzania hormonów, co może się w wielu sytuacjach bardzo negatywnie odbić na zdrowiu. Obecnie na rynku jest bardzo wiele produktów, które swoim składem bazują na prohormonach. Różnią się jednak one dość znacząco pomiędzy sobą mocą działania. Dlatego też osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z PH powinny sięgać po te produkty działające najsłabiej. Zaleca się przejście na mocniejsze produkty nie wcześniej, niż po zakończeniu pierwszego cyklu.

W przyjmowaniu PH, dla osiągnięcia oczekiwanych efektów bardzo duże znaczenie ma między innymi długość cyklu oraz PTC. Aby wyeliminować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków związanych z dawkowaniem prohormonów, cykl powinien być nie krótszy niż 30 dni. Jest to też najbardziej optymalny ores, po upływie którego w organizmie zaczynają się pojawiać pierwsze widoczne zmiany. W praktyce należy podejść do tego tak, że jeśli kupujemy dany produkt zawierający prohormony, składający się z 60 kapsułek, wówczas dzienna dawka suplementu równa jest 2 tabletkom – przyjmowanym najlepiej rano oraz wieczorem.

Niezależnie od tego, czy dana osoba przyjmuje sterydy czy PH, w wielu przypadkach pomijany jest etap PCT, polegający na przywróceniu gospodarki hormonalnej organizmu do równowagi, przy jednoczesnym wsparciu aktywności wątroby. To bardzo ważny etap, a pomimo tego niestety bardzo często jest pomijany przez wiele osób. PTC należy stosować tuż po zakończeniu cyklu. Jakakolwiek zwłoka czy odkładanie tego na później nie jest dobrym i rozsądnym rozwiązaniem.