Jak działa agmatyna?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Siarczan agmatyny coraz częściej pojawia się w suplementach diety dla sportowców. Mówi się, że pobudza on efekt pompy mięśniowej, ale czym agmatyna konkretnie jest i jak działa? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!

Agmatyna – co to jest i jak działa?

Agmatyna to metabolit agrininy, czyli związek, który zalicza się do armin biogennych. Aż do 1994 r. uważano, że związek ten nie występuje w sposób naturalny w organizmach ssaków. Wówczas odkryto, że agmatyna powstaje w przemianach argininy w mózgu, wątrobie, nadnerczach, nerkach i jelicie cienkim. Bierze ona udział w reakcjach metabolicznych, ale jej działanie jest znacznie szersze, a naukowcy nadal je poznają, snując coraz więcej domysłów na jej temat.

Po pierwsze, agmatyna pełni funkcję neuromodulatora w układzie nerwowym. Łagodzi też stany depresyjne, zapobiega drgawkom i przeciwdziała lękom – przynajmniej wg badań przeprowadzonych na gryzoniach. Z jej pomocą zwiększa się również produkcja tlenku azotu, co prowadzi do zmniejszenia oporu naczyniowego, zmniejszenia ciśnienia krwi i zwiększenia efektu pompy mięśniowej, o której mówiliśmy wcześniej.

Naukowcy twierdzą, że agmatyna bierze też udział w procesie syntezy białek mięśniowych. W związku z tym wpływa ona na rozwój muskulatury, jednak trudno jest określić, jak bardzo. Co więcej, agmatyna w pewnym stopniu pobudza receptory adrenergiczne. To z kolei owocuje większą aktywnością cyklazy adenylowej . Jest to enzym który wpływa na zwiększenie wewnątrzkomórkowego poziomu cyklicznego AMP (cAMP). Oznacza to, że agmatyna ma dobre właściwości odchudzające, a więc można powiedzieć, że… same plusy!

Stosowanie agmatyny

Nad agamtyną nadal są prowadzone badania naukowe, które mają potwierdzić jej kierunkowe działanie. O tym związku w dalszym ciągu trudno jest powiedzieć coś całkowicie pewnego. Zażywanie jej, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, jest jednak dobrym pomysłem. Niestety, co do konkretnego wpływu agmatyny na masę ciała oraz wydolność organizmu, specjaliści wciąż dywagują. Spróbować zawsze można, a metabolitu argininy należy szukać w specjalnych sklepach dla sportowców oraz aptekach. Dokładne stosowanie oraz opis jej właściwości znajdziesz na opakowaniu lub dołączonej ulotce. Agmatynę raczej dostaniesz w postaci tabletek, a pojemność jej opakowań jest bardzo różna – od małych po te bardzo duże, co gwarantuje pełną swobodę wyboru.