Dlaczego sterydy są szkodliwe?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Sterydy to substancje, które u mniej cierpliwych kulturystów oraz osób uczęszczających na siłownie stanowią intrygujący element pomagający w szybszym budowaniu mięśni. Warto jednak zagłębić się w temat i dowiedzieć się, dlaczego są one tak bardzo niebezpieczne i odradzane.

Więcej strat niż korzyści

Sterydy nie tylko sprawiają, że nasze zdrowie cierpi, ale także osoba zażywająca je staje się bardziej agresywna. Dodatkowo może to prowadzić do wielu groźnych chorób, między innymi do niepłodności. W przypadku stosowania sterydów u osób młodych mogą one prowadzić również do zahamowania wzrostu i problemów skórnych. Wiele młodych osób kieruje się chęcią zaimponowania rówieśnikom i tym sposobem sięgają oni po wzmacniacze w postaci sterydów. Ich skład wbrew pozorom nie składa się z witamin, ale z dużej ilości hormonów, takich jak na przykład testosteron. Dzięki temu osoba chcąca pochwalić się godnymi pozazdroszczenia mięśniami nie musi spędzać aż tak wielu godzin na siłowni, co osoba trenująca i wspomagająca się w sposób naturalny.

Sterydy anaboliczne – niebezpieczeństwo

Sterydy anaboliczne, czyli tak zwane anaboliki przyśpieszają dzielenie się komórek tkanek ludzi i zwierząt, przez co u osób trenujących szybciej wzrasta masa mięśni, zwiększa się siła i wytrzymałość. Podawanie testosteronu, czyli naturalnego anaboliku, w sytuacji, gdy nie posiadamy udowodnionego przez medycynę niedoboru tego hormonu, może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Narządy przestają działać właściwie oraz pojawiają się znaczne zmiany w naszym wyglądzie zewnętrznym.

Konsekwencje

Trądzik, zmiany skórne, ginekomastia, bolesne skurcze mięśni to jedne z konsekwencji używania sterydów pojawiające się u obu płci. U mężczyzn bardzo często zwiększa się wtedy popęd seksualny, po to, aby później naturalny testosteron został wytworzony w mniejszej ilości. Sprawia to, że jądra kurczą się, a to w efekcie prowadzi do bezpłodności. Kobiety natomiast muszą borykać się z nieregularnymi miesiączkami, obniżeniem głosu oraz nadmiernym owłosieniem. Podobnie, jeśli chodzi o cały organizm i narządy wewnętrzne-cierpi wątroba, która musi usunąć toksyny i nadmiaru hormonów. Przyjmowanie sterydów niesie ze sobą tyle negatywnych skutków, że szybszy przyrost mięśni jest tylko jedynym i to w dodatku naciąganym plusem, ponieważ oprócz tego dostajemy w prezencie wiele innych, bardzo niebezpiecznych dolegliwości.