Dieta kopenhaska

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każda dieta kieruje się swoimi prawami i dla każdego jest inna. Nie inaczej jest z dietą kopenhaską, której zasady stosowania są dość rygorystyczne, i dlatego nie jest przeznaczona dla wszystkich.

Obecnie, każda dieta ma swój czas trwania i zasady, którymi się kieruje. Z kolei dieta duńska, niekiedy zwana kopenhaską trwa 13 dni i przeznaczona jest dla tych, którzy w dość krótkim czasie pragną osiągnąć sukces. Pozwala ona na redukcję tkanki tłuszczowej i utratę wagi nawet 20 kg w dwa tygodnie. Nie można jej przerywać, bo gdy to nastąpi, to trzeba ją na nowo rozpocząć, za jakieś 3 miesiące. Po jej zakończeniu możesz ją ponownie rozpocząć po upływie dwóch lat.

Zasady kierujące dietą kopenhaską

Pierwszą zasadą, jaka panuje wśród diety kopenhaskiej, jest spożywanie posiłków, które mają od 600 do 800 kilokalorii. Dzieje się tak, ponieważ jadłospis jest ściśle określony i nie wolno go w żaden sposób modyfikować. Aby osiągnąć sukces, stosując tą dietę, należy doprowadzić do wytworzenia się deficytu kalorycznego, wtedy bilans energetyczny jest ujemny, a co za tym idzie więcej energii wydzielamy niż spożywamy z jedzenia. Podaż energii jest zwykle trzy razy mniejszy niż dzienne zapotrzebowanie na nią. Człowiek będąc na tej diecie wykorzystuje rezerwy tłuszczu, tracąc przy tym glikogen, który jest całkowicie wyeliminowany z diety i oczywiście tracimy wodę z organizmu. Spadek wagi to nie tylko spadek tkanki tłuszczowej, to również ubytek wody.

Druga zasada określa czas trwania diety i pory posiłków. Dieta kopenhaska trwa 13 dni, nie można jej przerywać ani skracać, gdyż doprowadzić to może do niedoboru witamin i minerałów w organizmie. Możemy zjeść tylko trzy posiłki, śniadanie, obiad i kolacje i to o wyznaczonych porach. Nie można ich zmieniać. Śniadanie należy spożyć rano między 8 a 9, zaś obiad pomiędzy 12 a 14, a kolacje do godziny 18.

Z kolei trzecia zasada mówi o spożywaniu posiłków zgodnie z jadłospisem na diecie. Opiera się ona o ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów, a spożywanie warzyw, jajek, chudego mięsa i w ograniczonych ilościach owoców. Ci, co lubią kawę, to dieta idealnie do nich pasuje, ponieważ jest ona ważnym elementem w diecie kopenhaskiej. Kawa ma za zadanie dostarczyć energii, lecz dla osób z nadciśnieniem jest niewskazana na czczo.

Jak już wcześniej wspomniano, jest ona rygorystyczna. Zatem to, co mamy w swoim menu, tego należy się trzymać, gdyż spożycie jakiegokolwiek innego produktu nieznajdującego się w wykazie powoduje jej przerwanie. Wtedy trzeba czekać trzy miesiące na ponowne jej rozpoczęcie.

Musimy was zmartwić, gdyż ci, co wyczynowo uprawiają sport, nie jest ona dla was przeznaczona. Ponieważ niby to banalne, lecz wzmożona aktywność fizyczna doprowadza nasz organizm do zmęczenia i złego samopoczucia, co w diecie nie współgra.

Dla kogo dieta?

Wiadomo jest, że dieta kopenhaska nie jest dla wszystkich. Jest ona głównie skierowana do osób zdrowych i to po konsultacji z lekarzem. Bez wiedzy lekarza, nie należy jej stosować, gdyż wtedy doprowadzimy organizm do zniszczenia. Nie powinno dziwić nas to, że głównie polega ona na ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Mogą z niej korzystać osoby, których praca nie wymaga wysiłku, chociażby praca biurowa. 

Przeciwwskazania

Za dietę nie powinny się brać osoby młode, gdyż w ich wieku kalorie i składniki odżywcze są ważne w ich rozwoju. Niewskazana jest również dla osób starszych, gdyż byłaby dla nich wymagająca. O sportowcach nie wspominając, osoby pracujące fizycznie nie powinny się za nią brać, gdyż nie dostarczenie niektórych składników może być szkodliwe dla ich zdrowia. Nie poleca się diety szczególnie dla osób chorych na serce czy nerki bądź cukrzyków. 

Wady diety 

Dieta duńska powoduje spadek energii, niekiedy doprowadzając organizm człowieka do nudności, wymiotów czy powoduje zawroty głowy. Jest dość rygorystyczna, co może wpływać na nasze pogorszenie się samopoczucia. Po zakończeniu diety, człowiek sięga po większą porcję jedzenia, doprowadzając tym samym organizm do efektu jojo. Brak jej zbilansowania i zindywidualizowania.

Efekty

Osoby stosujące się do zaleceń diety kopenhaskiej na pewno straciły zbędne kilogramy, lecz kosztem pogorszenia swojego zdrowia. Osoba taka po diecie czuje się bardziej zmęczona i osłabiona. Pojawia się rozdrażnienie wywołane uczuciem głodu i spadkiem poziomu cukru we krwi. Brak witamin i minerałów wpływa na ich gorszą cerę, wypadające włosy czy matowiejące paznokcie.